TARANCZEWSKI Wacław

TARANCZEWSKI Wacław BIOGRAFIA

Martwa natura

Technika:olej, płótno
Wymiary:74,7 x 59,7 cm
91 x 76 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "T"

Dekoracyjne martwe natury były główną domeną twórczości Wacława Taranczewskiego. Prezentowana praca została namalowana w typowy dla artysty, dynamiczny sposób, z pozostawieniem widocznych śladów pędzla. Malarz zbudował kompozycję z wykorzystaniem wąskiej, ale nasyconej gamy barwnej. Dominantę kolorystyczną stanowią odcienie fioletu, których szerokie płaszczyzny artysta przełamał akcentami cynobru. Ważnym elementem obrazu jest usytuowana w centrum żółta świeca osadzona na czerwonym świeczniku. Zestawienie żółci i czerwieni doskonale koreluje z ciepłymi odcieniami pomarańczu, wprowadzając harmonię i zamykając ciężar kompozycyjny w lewej części płótna.