GRYGNY Władysław

Władysław Grygny - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Władysława Grygnego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Władysława Grygnego na aukcję [kontakt]

GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:Niepożądana obecność (1990)
Technika:technika własna, płyta
Wymiary:71,5 x 50 cm
Uwagi:Opisany i sygnowany na odwrocie: "[nieczytelne] | 23 XI 90r | GRYGNY"
zapytaj o cenę
GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:Notatki filozoficzno-geometryczne (zestaw dwóch prac)
Technika:długopis, tusz, collage, papier
Wymiary:29,7 x 21 cm (każdy)
Uwagi:1. "Papryka w zupie ugotowana nadaje jej smak fasolki szparagowej"
Sygnowany i opisany śr.g.
Opisany śr.d.

2. "PS. Na Poczcie Głównej w Katowicach odmówiono mi już niejednokrotnie"
Sygnowany i opisany śr.d.
Opisany śr.g.
zapytaj o cenę
GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:Bez tytułu (Trzy postacie stojące tyłem) (1979)
Technika:olej, akryl, emulsja, płótno
Wymiary:71 x 53 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "GRYGNY79."
Obraz wymieniany i reprodukowany w katalogu: Sonia Wilk, Władysław Grygny. Nieznany nikomu, katalog wystawy prezentowanej w dniach 20.11.2015-27.03.2016 w Muzeum Śląskim w Katowicach, Katowice 2016, s. nn.
Sprzedane:XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:3000 zł
GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:Portrety (obraz dwustronny) (1978-1980)
Technika:olej, akryl, technika własna, płyta
Wymiary:75 x 54,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "GRYGNY 78" ("Portret z łasiczką")
Sygnowany i datowany p.g.: "GRYGNY 80" ("Portret z kwiatem")

PRACA NIEDOSTĘPNA.
niedostepny

WŁADYSŁAW GRYGNY

Władysław Grygny

Władysław Grygny
[źródło: archiwum Jana Ostrogi]

Władysław Grygny urodził się 23 marca 1936 roku w Nieledwi k. Milówki (Żywiecczyzna), zmarł w 2018 roku. Większość życia spędził na Śląsku, mieszkał w Chorzowie, pracował jako technik elektryk w katowickiej Kopalnia Węgla Kamiennego "Kleofas". Był osobą ambitną, przez pewien czas studiował w Akademii Ekonomicznej w Katowicach, nauki jednak nie ukończył. Znużony codziennością i ciągnięty potrzebą tworzenia porzucił stabilną pracę i zajął się sztuką - malarstwem, fotografią, muzyką. Jako akustyk współpracował m.in. z zespołem Trubadurzy. Nie spotkawszy się ze zrozumieniem wśród bliskich i przyjaciół, a przy tym nękany pierwszymi objawami choroby psychicznej poddał się izolacji społecznej i skupił się na twórczości malarskiej, która jednak początkowo nie budziła zainteresowania w profesjonalnych, ale także i nieprofesjonalnych środowiskach artystycznych. Dopiero w roku 2011 zwrócono uwagę na sztukę Władysława Grygnego, a głównym propagatorem jego twórczości stał się Jan Ostroga.

Malarstwo Władysława Grygnego

Celem Władysława Grygnego było tworzenie samo w sobie, akt twórczy, przelanie emocji i odczuć na medium malarskie. Artysta poprzez liczne obrazy i szkice komunikował się ze światem.

Dominującymi tematami w malarstwie Władysława Grygnego są portrety i pejzaże oraz martwe natury. Artysta wykorzystywał różne techniki (olej, akryl, temperę) i podłoża, zdarzało się, że zupełnie przypadkowe, jak np. płócienne zasłony. W sztuce malarza dostrzegalna jest swoista geometryzacja i upraszczanie kształtów i kolorów - w jego pracach zwykle dominuje stonowana, ciemna gama czystych barw.

Władysław Grygny tworzył także liczne szkice, tzw. "rękopisy" czy "notatki filozoficzno-geometryczne", łączące w sobie zapis literacki i artystyczną formę rysunku, czasem wzbogacaną kolażem, zwykle w postaci znaczków pocztowych.

Władysław Grygny - wystawy i kolekcje

Obrazy Władysława Grygnego były eksponowane na licznych wystawach, zarówno w muzeach, jak i w kawiarniach czy hotelach. Prace artysty pokazywano w kraju i za granicą, m.in. w Art et Marges Musée w Brukseli, Musée de la Création Franche w Bègles, w ramach Outsider Art Fair w Paryżu (Atelier Richelieu), w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie czy Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie na przełomie 2015 i 2016 roku odbyła się wystawa monograficzna malarstwa Władysława Grygnego.

Prace Władysława Grygnego znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obrazy artysty są też częścią kolekcji prywatnych, znajdowały się np. w zbiorach Leszka Macaka.

Teksty na temat sztuki Władysława Grygnego:

"Przykładem outsidera-artbrutowca jest Władysław Grygny. Schorowany, izolujący się od społeczeństwa, żyjący na krawędzi egzystencji, owładnięty idée fixe od kilkudziesięciu lat spełnia swoje posłannictwo: tworzy ekspresyjne i barwne obrazy, zamalowując setki arkuszy kartonu i setki metrów płótna, pozbywa się swoich dzieł w ten sam, wręcz rytualny sposób, nie dbając o ich dalszy los. To, że obrazy te znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach w kraju i za granicą, jest już poza sferą jego świadomości. Tymczasem od kilku lat jego obrazy zaczęły nabywać polskie i zagraniczne galerie i muzea, kupują je również prywatni kolekcjonerzy. [...] Na czym polega fenomen Grygnego? Jakie jest jego malarstwo? Jakie było na początku, nie wiemy, gdyż najwcześniejsze znane prace pochodzą z drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Co się stało z tymi pierwszymi? Pewnie zaginęły lub zostały zniszczone. Autor nic o nich nie mówi."

~ Sonia Wilk

[Cyt. za: eadem, Władysław Grygny. Nieznany nikomu, katalog wystawy prezentowanej w dniach 20.11.2015-27.03.2016 w Muzeum Śląskim w Katowicach, Katowice 2016, s. nn.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Grygnego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Grygnego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Grygnego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Władysława Grygnego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»