JAHL Władysław

JAHL Władysław
JAHL WładysławJAHL WładysławJAHL Władysław

JAHL Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Chopin - teka 14 grafik (1949)
Technika:akwaforta, papier
Wymiary:28 x 37,8 cm (wymiary jednego arkusza)
Uwagi:
zapytaj o cenę

 

WŁADYSŁAW JAHL - NOTA BIOGRAFICZNA

Władysław Jahl urodził się w 1886 roku w Jarosławiu, zmarł w 1953 roku w Paryżu. Początkowo studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, a następnie historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1912 roku wyjechał do Paryża, gdzie przez dwa lata uczył się w prywatnej szkole artystycznej Académie de la Grande Chaumière. W 1914 roku malarz podróżował do Hiszpanii, która stała się jednym z ulubionych miejsc artysty i do której często jeszcze w latach 20. powracał. W kraju tym spędził kilka lat, a od 1917 roku uczył się tam w pracowni Józefa Pankiewicza. Zetknięcie się ze sztuką hiszpańską, przede wszystkim z obrazami El Greca, odegrało ogromną rolę w ukształtowaniu się charakteru artystycznego twórczości Władysława Jahla.
W 1919 roku artysta powrócił na stałe do Paryża i prowadził aktywną działalność wystawienniczą – pokazywał swoje prace na Salonie Jesiennym, Salonie Niezależnych (1920), Salonie Malarzy i Grafików Francuskich (1937) czy Salonie Tuileries (1938-1939). Obrazy wysyłał również na wystawy w Polsce, m.in. w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, jego prace pojawiały się również w innych krajach, np. w Hiszpanii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Wstąpił do Związku Artystów Polskich we Francji.

Władysław Jahl zajmował się malarstwem i grafiką, działał także w obszarze scenografii i kostiumografii, projektował dekoracje m.in. dla madryckiego Teatru Odeon. Stylistyka jego prac łączy w sobie wpływy środowiska École de Paris, ekspresjonizmu i francuskiego postimpresjonizmu.
W swojej twórczości Władysław Jahl podejmował różne tematy, np. pejzaże, portrety i martwe natury, ale motywem najczęściej pojawiającym się w jego pracach były sceny rycerskie związane z Don Kichotem. Charakterystycznym elementem obrazów malarza były ekspresyjne, dynamiczne, abstrakcyjne tła. Początkowo malował wykorzystując wąską, stonowaną gamę barw z pojedynczymi akcentami jaskrawego koloru, w latach 40. natomiast paleta malarska artysty uległa wyraźnemu rozjaśnieniu i nasyceniu.

Prace Władysława Jahla znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele obrazów artysty zaginęło lub uległo zniszczeniu w okresie II wojny światowej.