KOSSAK Wojciech

KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA

Patrol (1920)

Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:48 x 41 cm (wymiary w świetle oprawy)
62,5 x 55,5 cm (wymiary z oprawą)
sygnowany p.d.: "Wojciech Kossak | 1920"
opis pracy:
Obraz „Patrol” jest znakomitym przykładem twórczości Wojciecha Kossaka, reprezentującym najważniejsze cechy jego sztuki. Punkt ciężkości dzieła znajduje się po lewej stronie, gdzie w bliskim kadrze artysta ukazał polną drogę na skraju lasu oraz pędzącą po niej na koniach, ujętą frontalnie trójkę ułanów. Kossak zrównoważył kompozycję sytuując po prawej stronie mocne, statyczne elementy wertykalne – pień drzewa oraz ubraną w chłopski strój kobietę nawiązującą kontakt wzrokowy z żołnierzami.
Obraz „Patrol” malowany jest w charakterystyczny dla Wojciecha Kossaka sposób, fakturowo, dynamicznymi pociągnięciami pędzla, z pominięciem szczegółów. Obraz skupia uwagę patrzącego na akcentach barwnych: żółcieniach w umundurowaniu jeźdźców i elementach pejzażowego tła oraz czerwieni chusty na głowie kobiety.