SOKOŁOWSKI Zygmunt
Zygmunt Sokołowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Zygmunta Sokołowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Zygmunta Sokołowskiego na aukcję [kontakt]
ZYGMUNT SOKOŁOWSKI
Zygmunt Sokołowski urodził się 1856 roku lub 1857 roku (według PSB w 1858 roku) w Niemierzycach, koło Gordziska Wielkopolskiego, zmarł 10 września 1885 roku w Dusznikach-Zdroju. Informacja o śmierci w Paryżu jest błędna (według SAP). W 1878 odnotowano go jako studenta w w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w pracowni rzeźby. Przypuszcza się, że później Zygmunt Sokołowski studiował w tejże akademii malarstwo u Aleksandra Wagnera. Wydaje się, że od 1881 roku artysta mieszkał już w Paryżu. W 1882 roku Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu przyznało mu stypendium na dalszą naukę w tym mieście. Od 1882 roku studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. W połowie 1885 roku przerwał studia w związku z chorobą płuc, prawdopodobnie gruźlicą, na którą zmarł przebywając w pensjonacie w Rad Reinerz (obecnych Dusznikach-Zdroju).
Twórczość Zygmunta Sokołowskiego
Zygmunt Sokołowski zmarł młodo, w wieku niespełna 30 lat. W swojej twórczości podejmował tematykę charakterystyczną dla akademików, malował głównie sceny biblijne. Tworzył też prace w mniejszym formacie, przede wszystkim sceny rodzajowe, studia portretowe i pejzaże ze sztafażem. Krytyka artystyczna oceniała jego prace przychylnie, pisząc o dobrze zapowiadającym się "pełnym nadziei młodym artyście malarzu" ("Czas", 1885 r.). Doceniano sposób malowania kostiumów, które artysta miał wykonywać lepiej niż figury, podziwiano kompozycję, czasem zwracano uwagę na wady kolorytu.
Zygmunt Sokołowski – wystawy i kolekcje
Zygmunt Sokołowski wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (TPSP) w Krakowie, w warszawskiej Zachęcie, w TPSP we Lwowie oraz w Salonie Aleksandra Krywulta. Według nekrologów brał również udział w pokazach sztuki w Monachium i w Wiedniu. Obrazy i rysunki Zygmunta Sokołowskiego przechowywane są w kolekcjach prywatnych i muzealnych m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie ("Dawid grający na harfie", "Kwitnące chwasty", "Sprzedanie Józefa"), Muzeum Narodowym w Warszawie ("Kobieta w regionalnym stroju czytająca książkę") oraz w Łotewskim Narodowym Muzeum Sztuki ("Burzliwe morze").