WIERCIAK Zygmunt

WIERCIAK Zygmunt BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

ZYGMUNT WIERCIAK

Zygmunt Wierciak urodził się w 1881 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1950 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Unierzyskiego, gdzie dyplom obronił w 1900 roku. Edukację uzupełniał jeszcze w Kunstgewerbeschule w Wiedniu.

W 1906 roku malarz rozpoczął współpracę z krakowskim Teatrem Ludowym, tworzył scenografie i dekoracje do takich spektakli jak: Morskie Oko czy Hulaj dusza. Równolegle Zygmunt Wierciak pracował jako pomocnik Jana Spitziara w malarni Teatru Miejskiego w Krakowie. Po śmierci mistrza, w 1915 roku, artysta przejął po nim kierownictwo pracowni dekoratorskiej teatru. Malarz często korzystał z projektów innych artystów, m.in. Karola Frycza czy Jerzego Fedkowicza, które realizował na potrzeby poszczególnych spektakli.

Po zakończeniu pracy w krakowskim Teatrze Miejskim w 1922 roku, rozpoczął działalność w Teatrze Polskim w Katowicach. Przestał być jednak doceniany ze względu na swój „przestarzały” iluzjonistyczny styl malarski. Ostatecznie zrezygnował z pracy na stanowisku dekoratora teatralnego i poświęcił się działalności dydaktycznej – podjął pracę jako nauczyciel rysunku w krakowskich gimnazjach.

Malarstwo Zygmunta Wierciaka

W dziedzinie malarstwa sztalugowego artysta malował realistyczne, pełne słońca pejzaże, krakowskie sceny rodzajowe, portrety, karykatury oraz obrazy batalistyczne, często o tematyce związanej z wojnami napoleońskimi. W obrazach malarza wyczuwalne jest długie trwanie tradycji sztuki Młodej Polski oraz inspiracje impresjonizmem.

Zygmunt Wierciak - wystawy i kolekcje

Zygmunt Wierciak pokazywał swoje prace na wystawach w Polsce i za granicą, zadebiutował w 1902 roku na ekspozycji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał również udział m.in. w paryskim Salonie Jesiennym (1931) czy w krakowskiej Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej (1939).

Prace artysty znajdują się w polskich kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa i Muzeum Karykatury w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Zygmunta Wierciaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zygmunta Wierciaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zygmunta Wierciaka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Zygmunta Wierciaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZYGMUNTA WIERCIAKA

x
«
»