II Aukcja Dzieł Sztuki
19 października 2019 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn
LOT 10 | ID: 002010 |
Tytuł: | Melancholia (1921) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 21 x 18 cm 41,5 x 38,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany l.g.: "Wlastimil Hofman 1921"
opis pracy: Obraz Wlastimila Hofmana przedstawia popiersie dziewczynki ujętej en trois quarts. W tle rozciągają się połacie równin i jasnobłękitne niebo. Po lewej stronie, w oddali, zostały przedstawione dwie kroczące postaci aniołów. Prezentowana praca jest przykładem znamiennych dla twórczości Wlastimila Hofmana lirycznych kompozycji ukazujących ludzi i istoty fantastyczne na tle pejzażu. Motyw ujętej w oddali pary aniołów nadaje pracy głębsze znaczenie: niebiańskie postaci z jednej strony symbolizują istnienie lepszego świata, z drugiej zaś mogą być wcieleniem Thanatos – zbliżającej się śmierci. Obraz malowany jest gęstą, niemal suchą farbą, z pozostawieniem widocznych śladów włosia pędzla. Artysta użył charakterystycznej, pastelowej gamy zimnych barw. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 15000 zł |