III Aukcja Dzieł Sztuki

LOT 16
ID: 003016

Tytuł:Odpoczynek (1926)
Technika:olej, tektura
Wymiary:22 x 32 cm (w świetle)
34,5 x 44,5 cm (wymiary z oprawą)
sygn. l.d.: „Wlastimil Hofman | 1926”
na odwrocie metki m.in.: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu.

„Odpoczynek” Wlastimila Hofmana przedstawia dwójkę śpiących pod drewnianą kapliczką dzieci, którym na harfie przygrywa skierowany tyłem do widza anioł. Obraz zawiera elementy kompozycyjne i formalne charakterystyczne dla twórczości artysty: pejzaż polskiej wsi, postacie dzieci i dziecka-anioła, pastelową gamę barwną oraz melancholijny nastrój. Temat harfowej kołysanki był podejmowany w twórczości malarza niejednokrotnie, jako inny przykład można wymienić malowany temperą obraz „Anioł” z kolekcji Belvedere Museum w Wiedniu.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:24000 zł