IV Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 7 | ID: 004007 |
Tytuł: | Wędrówka życia - autoportret artysty (1966) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 79 x 58 cm 92 x 71 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygn. p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1966" OPIS PRACY: Temat autoportretu Wlastimil Hofman w późnym okresie swojej twórczości podejmował wielokrotnie. Chociaż po II wojnie światowej treści symboliczne w jego malarstwie uległy pewnemu ograniczeniu, namalowany w 1966 roku obraz "Wędrówka życia - autoportret artysty" jest wręcz przepełniony alegorycznymi znaczeniami. W prezentowanym dziele malarz zawarł swój kryptoportret w postaci niosącego na barkach Dzieciątko Jezus świętego Krzysztofa. Artysta przedstawił siebie jako starca - obraz jest więc wypowiedzią zmęczonego życiem, ponad 80-letniego malarza, który "dźwiga cały świat" wspomnień, przeżyć, cierpień, chorób, wojny. Symboliczne znaczenie pogłębia tu jeszcze widoczna w prawym górnym rogu obrazu tęcza, która podług kart Biblii jest z jednej strony symbolem przymierza Boga z ludźmi, z drugiej natomiast ma ona być tronem Chrystusa w czasie Sądu Ostatecznego. Element ten można rozumieć jako swoistą rozmowę artysty ze Stwórcą i malarską próbę rozliczenia się z zawartego przymierza, ale również jako świadomość zbliżającej się nieuchronnie śmierci. |
Cena wywoławcza: | 19000 zł |
Cena uzyskana: | 25000 zł |