Krakowski Dom AukcyjnyVI Aukcja Dzieł Sztuki
Wystawa przedaukcyjna: 1-14 XII 2020 godz. 10-18 Zapraszamy do kontaktu
JÓZEFCZYK Marian
LOT 54 | ID: 006054 |
JÓZEFCZYK Marian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wiejskie chaty (1943) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 42,5 x 71,7 cm 57,5 x 86 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "M. Józefczyk | 943"
OPIS PRACY: Obraz Mariana Józefczyka przedstawia krajobraz z wiejską zabudową drewnianych, bielonych i krytych strzechą domów. Artysta trafnie oddał atmosferę wczesnej wiosny obrazując błotnistą drogę z licznymi kałużami, w których odbijają się budynki oraz z lekka zielone już drzewa. Wyciszony pejzaż ożywiony został wprowadzeniem elementu sztafażu w postaci stojącej przed drzwiami jednego z domostw kobiety w rudawej chuście na głowie, która, razem z powiewającymi na płocie widocznym po lewej stronie kompozycji pomarańczowo-białymi tkaninami, stanowi akcent kolorystyczny obrazu. Ogólna gama barwna jest stonowana, raczej wąska, z dominantą odcieni zimnych brązów i zieleni. Praca przywodzi na myśl pochodzące z końca XIX wieku obrazy malowane przez polskich realistów studiujących na Akademii monachijskiej. |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1500 zł |