Krakowski Dom Aukcyjny

VI Aukcja Dzieł Sztuki

14 grudnia (poniedziałek) 2020 - godz. 18.30

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności.

Wystawa przedaukcyjna: 1-14 XII 2020 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Zapraszamy do kontaktu

zaloguj się

JÓZEFCZYK Marian

JÓZEFCZYK Marian
LOT 54
ID: 006054

JÓZEFCZYK Marian BIOGRAFIA

Tytuł:Wiejskie chaty (1943)
Technika:olej, tektura
Wymiary:42,5 x 71,7 cm
57,5 x 86 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "M. Józefczyk | 943"

Obraz Mariana Józefczyka przedstawia krajobraz z wiejską zabudową drewnianych, bielonych i krytych strzechą domów. Artysta trafnie oddał atmosferę wczesnej wiosny obrazując błotnistą drogę z licznymi kałużami, w których odbijają się budynki oraz z lekka zielone już drzewa. Wyciszony pejzaż ożywiony został wprowadzeniem elementu sztafażu w postaci stojącej przed drzwiami jednego z domostw kobiety w rudawej chuście na głowie, która, razem z powiewającymi na płocie widocznym po lewej stronie kompozycji pomarańczowo-białymi tkaninami, stanowi akcent kolorystyczny obrazu. Ogólna gama barwna jest stonowana, raczej wąska, z dominantą odcieni zimnych brązów i zieleni. Praca przywodzi na myśl pochodzące z końca XIX wieku obrazy malowane przez polskich realistów studiujących na Akademii monachijskiej.
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1500 zł