Krakowski Dom AukcyjnyVIII Aukcja Dzieł Sztuki
ZAKRZEWSKI Roman
LOT 60 | ID: 008060 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kobieta na tle okien w niebieskiej chuście (2010) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 70,5 cm 120 x 90,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "RZ | 10" Opisany na odwrocie: "’R.ZAKRZEWSKI | ‘2010 OLEJ" Praca posiada autorski certyfikat autentyczności. OPIS PRACY: W portretach kobiet malowanych przez Romana Zakrzewskiego artysta często odwoływał się do obrazów dawnych mistrzów, a przede wszystkim do sztuki włoskiego renesansu. Dużą rolę w jego twórczości odgrywała także religia. Prezentowana "Kobieta na tle okien w niebieskiej chuście" (2010) nawiązuje do renesansowych Madonn, nie jest to jednoznacznie przedstawienie Maryi, a raczej sugestia, odwołanie do kanonu i tradycji. Namalowana przez Romana Zakrzewskiego kobieta ubrana jest w czerwoną suknię i niebieski płaszcz - kolory, które ikonograficznie kojarzą się ze strojem Marii. Zalotność ujęcia, jasne, odkryte włosy sportretowanej, a także brak obecności Dzieciątka zaprzeczają jednak identyfikacji postaci jako świętej Matki Jezusa. Warto również zwrócić uwagę na układ kompozycyjny pracy i sposób rozwiązania tła - krakowski malarz nawiązał tutaj do dzieł Giovanniego Belliniego (1430-1516) i jego warsztatu. W obrazach tych Madonny ujmowane były na tle kotary, za którą rozciągał się pejzaż ujęty zgodnie z zasadami perspektywy barwnej. |
Cena wywoławcza: | 24000 zł |
Cena uzyskana: | 31500 zł |