Krakowski Dom Aukcyjny

VIII Aukcja Dzieł Sztuki

14 kwietnia (środa) 2021 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności na sali

29 III-14 IV 2021 godz. 10-18

RegulaminZaloguj i złóż zlecenie aukcyjne

zaloguj sięArkusz zlecenia aukcyjnego

Licytacja live na portalu

ZAKRZEWSKI Roman

ZAKRZEWSKI Roman
LOT 60
ID: 008060

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Kobieta na tle okien w niebieskiej chuście (2010)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 70,5 cm
120 x 90,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "RZ | 10"
Opisany na odwrocie: "’R.ZAKRZEWSKI | ‘2010 OLEJ"
Praca posiada autorski certyfikat autentyczności.

W portretach kobiet malowanych przez Romana Zakrzewskiego artysta często odwoływał się do obrazów dawnych mistrzów, a przede wszystkim do sztuki włoskiego renesansu. Dużą rolę w jego twórczości odgrywała także religia.
Prezentowana "Kobieta na tle okien w niebieskiej chuście" (2010) nawiązuje do renesansowych Madonn, nie jest to jednoznacznie przedstawienie Maryi, a raczej sugestia, odwołanie do kanonu i tradycji.
Namalowana przez Romana Zakrzewskiego kobieta ubrana jest w czerwoną suknię i niebieski płaszcz - kolory, które ikonograficznie kojarzą się ze strojem Marii. Zalotność ujęcia, jasne, odkryte włosy sportretowanej, a także brak obecności Dzieciątka zaprzeczają jednak identyfikacji postaci jako świętej Matki Jezusa.
Warto również zwrócić uwagę na układ kompozycyjny pracy i sposób rozwiązania tła - krakowski malarz nawiązał tutaj do dzieł Giovanniego Belliniego (1430-1516) i jego warsztatu. W obrazach tych Madonny ujmowane były na tle kotary, za którą rozciągał się pejzaż ujęty zgodnie z zasadami perspektywy barwnej.
Cena wywoławcza:24000 zł
Cena uzyskana:31500 zł