X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)

SICHULSKI Kazimierz
LOT 13
ID: 010013

SICHULSKI Kazimierz BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z puttem (1922)
Technika:olej, tektura
Wymiary:75,7 x 65 cm
90 x 79,5 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Sich 22"
Na odwrocie opinia dra Stanisława Dąbrowskiego.

Cechą rozpoznawczą sztuki Kazimierza Sichulskiego jest wyraźna, ekspresyjna, młodopolska linia, miękka plama barwna oraz intensywna kolorystyka o odważnych zestawieniach barwnych.
Prezentowana praca posiada wszystkie wyżej wymienione elementy, choć przedstawia temat nieczęsty w dorobku artystycznym artysty, a mianowicie martwą naturę.
Zestawienie różnorodnych przedmiotów – bukietu kwiatów w wazonie, pudełka czekoladek, dzbanka i fajansowego talerza, zostało ukazane na tle różnobarwnej draperii, co sprawia, że obraz posiada imponujące walory dekoracyjne, a przez duże zagęszczenie plam o odmiennej kolorystyce, przyciąga wzrok widza i zatrzymuje go na dłużej. Interesującym, nietuzinkowym dopełnieniem raczej klasycznej martwej natury jest widoczna w prawej górnej części pracy, niekompletnie zachowana rzeźba putta – defekt w postaci ubytku w partii lewej ręki aniołka poniekąd zaburza elegancję i harmonię pięknych przedmiotów, przypominając o ulotności czasu i kruchości istnienia.
Dzieło Kazimierza Sichulskiego jest również znakomite pod względem formalno-warsztatowym. Artysta wykorzystał oryginalny kolor podłoża, gdzieniegdzie pozostawiając jego prześwity. Zwrócił również uwagę na szklane lub szkliwione elementy, takie jak dzban czy talerz, malując je w ten sposób, by farba lekko lśniła, podczas gdy całość obrazu prezentuje się jako matowa.

Estymacja:20000 - 30000 zł