Krakowski Dom Aukcyjny®XII Aukcja Dzieł Sztuki
14 grudnia (wtorek) 2021 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn |
Kraków - Starowiślna 14,
KRZYŻAK Mieczysław
LOT 29 | ID: 012029 |
KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wesele góralskie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 91 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
OPIS PRACY: Obraz "Wesele góralskie" prezentuje jeden z chętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka tematów. Centrum kompozycji stanowią dynamiczne, uchwycone w ruchu konie ciągnące wóz, na którym jedzie przygrywająca orkiestra. Pojazd muzyków flankują galopujący na koniach goście weselni w tradycyjnych strojach góralskich. Na dalszym planie widnieje parokonka z młodą parą. Pełen życia weselny orszak został przedstawiony na tle pieczołowicie oddanej przez malarza drewnianej architektury kościelnej oraz tatrzańskiego pejzażu. To idylliczne wyobrażenie wiejskiej uroczystości przepełnia atmosfera beztroski i wesołości. | |
| Estymacja: | 5000 - 6000 zł |