XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 8
ID: 013008

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Postój rybaków (1919)
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:49,5 x 66 cm
57 x 73,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1919"
Na odwrocie pieczątka autorska Sotera Jaxa-Małachowskiego z opisem obrazu.

Dorobek artystyczny Sotera Jaxa-Małachowskiego zachwyca licznymi pejzażami bałtyckimi, w których artysta trafnie oddawał charakter nadmorskiego krajobrazu, stosunkowo rzadko jednak swoje kompozycje wzbogacał sztafażem, stąd też warto szczególną uwagę zwrócić na prezentowany obraz "Postój rybaków" (1919).
Tytułowi rybacy usytuowani zostali na drugim planie przedstawienia, postacie czterech mężczyzn skupione są obok jednej z wyciągniętych na plażę łodzi.
Główną bohaterką kompozycji wydaje się być w takim razie zobrazowana najbliżej widza, oddana z niezwykłą starannością łódź, stojąca na plaży pośród różnobarwnych wodorostów pozostawionych przez wodę na brzegu podczas ostatniego odpływu.
W tle widnieje niemalże spokojny Bałtyk, którego delikatne fale z lekka dynamizują kompozycję.
Cena wywoławcza:12500 zł
Cena uzyskana:28000 zł