XIV Aukcja Dzieł Sztuki

10 maja (wtorek) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na portalu

26 kwietnia - 10 maja 2022 - godz. 10.00-18.00

LOT 4
ID: 014004

Tytuł:Spowiedź
Technika:olej, płyta
Wymiary:60,7 x 80,5 cm
67,5 x 87,5 cm (z oprawą)
Uwagi:PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna,
– dar od artysty.

Wlastimil Hofman w swojej twórczości wielokrotnie podejmował temat spowiedzi. Interpretacja tego motywu w sztuce artysty posiada głęboki wyraz oraz symbolikę. Malarz, począwszy już od wczesnego okresu twórczości, umieszczał scenę spowiedzi w pejzażu, spowiednikiem czyniąc Chrystusa Frasobliwego. Wystrugana z drewna figura zasiada najczęściej w konfesjonale zbitym z drewna, przy którym znajduje się klęczący pokutujący.
Pierwsze płótno ukazujące "Spowiedź" (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) powstało w 1906 roku. Dzieło zostało docenione przez krytyków w kraju i za granicą. Warto podkreślić, że praca była prezentowana w 1921 roku na Wystawie Sztuki Polskiej w Paryżu. Jako jedyny obraz z całej ekspozycji otrzymał najwyższe uznanie i odznaczenie, a co za tym idzie Wlastimil Hofman został nominowany do Salonu Narodowego Francji. Tym samym Wlastimil Hofman stał się drugim po Oldze Boznańskiej Polakiem będącym członkiem tego salonu.
Prezentowany w katalogu aukcji obraz "Spowiedź" pochodzi z późnego okresu aktywności twórczej Wlastimila Hofmana. W zimowym pejzażu artysta przedstawił postać Chrystusa oraz mężczyzny w średnim wieku, którego rysy twarzy mogą wskazywać na przyjaciela malarza - Wacława Jędrzejczaka.
Praca namalowana jest mocnymi pociągnięciami pędzla. Figura Chrystusa została potraktowana szczególnie oszczędnie. Wlastimil Hofman wykorzystał w tej partii kompozycji kolor podłoża, co pogłębia surowość sceny. Warto zauważyć, że artysta zaledwie kilkoma pociągnięciami zdołał doskonale zakreślić charakter zasmuconego Frasobliwego.

SPRZEDAŻ WARUNKOWA
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:14000 zł