Krakowski Dom Aukcyjny®XIV Aukcja Dzieł Sztuki
10 maja (wtorek) 2022 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4 Licytacja live na portalu |
LOT 23 | ID: 014023 |
Tytuł: | Gniazdko |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 12,3 x 9,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d. monogramem "WH" Opisany p.d.: "gniazdko z jajkami" Widoczne zagięcie prawej górnej krawędzi podłoża. PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. OPIS PRACY: Rysunek przedstawia dwie postacie anielskie, z których jedna, chłopięca, trzyma w dłoniach tytułowe gniazdko z jajkami. Element ten należy odczytywać w roli symbolu nadziei, nowego życia i bezpieczeństwa, nad którym czuwają stworzenia niebiańskie. Godnym uwagi jest zróżnicowanie obu przedstawionych postaci - w zakresie płci, wieku oraz formy skrzydeł. Te ostatnie u młodzieńca wydają się być tradycyjne, anielskie, u siedzącej kobiety natomiast bardziej podobne do motylich, kojarzące się więc z Psyche - uosobieniem duszy. Postać Psyche pojawia się również na innej pracy Wlastimila Hofmana prezentowanej w katalogu niniejszej aukcji - lot 21, "Melodia dla Psyche" [LINK] |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 1900 zł |