XIV Aukcja Dzieł Sztuki | Wlastimil Hofman (10 V 2022)

LOT 23
ID: 014023

Tytuł:Gniazdko
Technika:tusz, papier
Wymiary:12,3 x 9,5 cm
Sygnowany l.d. monogramem "WH"
Opisany p.d.: "gniazdko z jajkami"
Widoczne zagięcie prawej górnej krawędzi podłoża.

PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna,
– dar od artysty.

Rysunek przedstawia dwie postacie anielskie, z których jedna, chłopięca, trzyma w dłoniach tytułowe gniazdko z jajkami. Element ten należy odczytywać w roli symbolu nadziei, nowego życia i bezpieczeństwa, nad którym czuwają stworzenia niebiańskie.
Godnym uwagi jest zróżnicowanie obu przedstawionych postaci - w zakresie płci, wieku oraz formy skrzydeł. Te ostatnie u młodzieńca wydają się być tradycyjne, anielskie, u siedzącej kobiety natomiast bardziej podobne do motylich, kojarzące się więc z Psyche - uosobieniem duszy.

Postać Psyche pojawia się również na innej pracy Wlastimila Hofmana prezentowanej w katalogu niniejszej aukcji - lot 21, "Melodia dla Psyche" [LINK]
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:1900 zł