Krakowski Dom Aukcyjny®XIV Aukcja Dzieł Sztuki
10 maja (wtorek) 2022 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4 Licytacja live na portalu |
LOT 41 | ID: 014041 |
Tytuł: | Portret Leona Wyczółkowskiego |
Technika: | ołówek, papier |
Wymiary: | 13 x 7,6 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d. monogramem "WH" Sygnowany i opisany śr.d. tuszem: "Leon Wyczółkowski | Wlastimil | Hofman" PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – dar od artysty. OPIS PRACY: "Zdaje się, że Wyczółkowskiego poznałem w 1902, może w 1903 r. - powiada Hofman niepewnie. - Tak! 1902, 1903. W każdym razie po powrocie z Paryża groziło mi powołanie do wojska austriackiego. Jacek Malczewski zaprosił wtedy do siebie Leona Wyczółkowskiego i mnie. Pomyśleli i ni stąd, ni zowąd zostałem zapisany na III rok do Akademii Sztuk Pięknych. Na żadnych zajęciach u Wyczółkowskiego nie byłem , ale formalności stało się zadość i wojsko dożywotnio odroczono. Wdzięczność «ucznia» do profesora z biegiem lat przerodziła naszą znajomość w przyjaźń." [Cyt. za: Bogusław Czajkowski, Portret z pamięci, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1971, s. 131.] |
Cena wywoławcza: | 1400 zł |
Cena uzyskana: | 1400 zł |