XIV Aukcja Dzieł Sztuki | Wlastimil Hofman (10 V 2022)

LOT 6
ID: 014006

Tytuł:Kadet (1920)
Technika:olej, płótno
Wymiary:17,5 x 15,5 cm
28,5 x 27 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann 1920"
Na odwrocie metka ze stemplem oraz opisem: "Autor: Wlastimil Hofman | Tytuł: Kadet. | Rodzaj dzieła: olejny."

"Kadet" to jedna z najwcześniejszych prac Wlastimila Hofmana prezentowanych w katalogu tematycznej XIV Aukcji Dzieł Sztuki - obraz powstał bowiem w 1920 roku.
Przedstawiony na pierwszym planie, ukazany z profilu portret młodzieńca charakteryzuje się wysokim realizmem. Artysta dużo uwagi poświęcił fizjonomii chłopca, cechującej się zresztą niebagatelną urodą - by zwrócić uwagę na samo ujęcie rzęs. Starannie oddany został również strój postaci.
Charakterystycznym elementem prac Wlastimila Hofmana z lat 20. jest symboliczny sztafaż, jaki widoczny jest również w prezentowanym obrazie - po lewej stronie kompozycji w tle zobaczyć można skrzydlatą postać opartą o kosę - zapewne alegoryczne ujęcie Thanatos.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:24000 zł