Krakowski Dom Aukcyjny®

XIV Aukcja Dzieł Sztuki

10 maja (wtorek) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na portalu  


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
26 kwietnia - 10 maja 2022 - godz. 10.00-18.00

Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

 

HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil
LOT 1
ID: 014001

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Wiosna (1950)
Technika:olej, tektura
Wymiary:49,5 x 66,5 cm
62 x 79 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofman | 1950"
Opis autorski na odwrocie: "Wiosna"
Widoczne wybrzuszenie podłoża.

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artysty.

Więcej o obrazie Wlastimila Hofmana w artykule na blogu KDA [ZOBACZ]


OPIS PRACY:
Malarstwo portretowe odegrało ogromną rolę w historii twórczości Wlastimila Hofmana. Prezentowany obraz o lirycznym tytule "Wiosna" stanowi podwójny portret kobiety i dziewczynki w towarzystwie kota.
Na pierwszym planie artysta przedstawił elegancką kobietę, o której statusie świadczy jej biżuteria – sznur pereł oraz złoty pierścień. Na jej ramieniu stoi kot rasy syjamskiej. Bliską przyjaźń między panią a jej zwierzęciem Wlastimil Hofman zdołał ująć dzięki gestowi kobiety, która przywołuje kota lewą dłonią.
Nieco dalej, za sylwetką matki, ukazana została kilkuletnia dziewczynka o delikatnych rysach twarzy i pięknych, dużych oczach. W lewej ręce dziecko trzyma zieloną roślinę. W tle widoczny jest pejzaż z górami, nad którymi rozciąga się z lekka zachmurzone, niebieskie niebo.
Dzieło malowane jest szczegółowo, miejscami widoczne są impasty kontrastujące z fragmentami, w których Wlastimil Hofman, dla uzyskania efektu lekkości i malarskości, wykorzystał kolor podłoża.
Tytuł "Wiosna" został nadany kompozycji autorsko przez artystę, co świadczy o symbolicznym podejściu samego malarza także do portretów malowanych na prywatne zamówienie. Tytułowa pora roku obecna jest w zazieleniającej się przyrodzie otaczającej modelki, a także w wizerunkach zwierząt – kota, ale przede wszystkim trzech bocianów, których sylwetki zarysowane zostały na tle błękitnego nieba.
Prezentowany obraz "Wiosna" z 1950 roku jest znakomitym przykładem malarstwa portretowego w powojennym okresie twórczości Wlastimila Hofmana. Trafne oddanie rysów twarzy i charakteru postaci, a także dopracowanie szczegółów świadczy o imponującej biegłości warsztatowej artysty i zdolności obserwacji. Obraz podsumować można stwierdzeniem, iż Wlastimil Hofman był malarzem duszy i relacji, jakie mogą łączyć wzajemnie ludzi oraz ludzi i zwierzęta.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:45000 - 60000 zł
x
«
»