Krakowski Dom Aukcyjny®XVI Aukcja Dzieł Sztuki
14 czerwca (wtorek) 2022 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4 Licytacja live na portalu |
Autor nieznany
LOT 27 | ID: 016027 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z pasterzem |
Technika: | olej, płótno dublowane |
Wymiary: | 72,2 x 92,5 cm 89 x 110,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki warstwy malarskiej. Obraz po konserwacji. Uszkodzona rama obrazu. OPIS PRACY: Typ pejzażu pasterskiego rozpowszechniał się w malarstwie europejskim począwszy od XVII wieku. Najwięksi mistrzowie, jak Peter Paul Rubens czy Jacob van Ruisdael, podejmowali ten temat. W XVIII i XIX wieku pejzaż tego rodzaju wciąż cieszył się dużym zainteresowaniem. Prezentowany, sielankowy widok na rozległą krainę został ożywiony sztafażem w formie postaci pasterza ze swoimi zwierzętami uwiecznionymi nad wodopojem. Z prawej strony kompozycji znajduje się wysoka skarpa porośnięta bujnymi drzewami. Lewa strona obrazu ukazuje wspomnianą scenę pasterską, za którą rozpościera się widok na zieloną dolinę. Obraz jest utrzymany w ciemnych barwach, wyjątek jednak stanowi niebo, które zostało ukazane w jasnej tonacji z delikatnymi odcieniami błękitu i różu. Obraz, zarówno w sposobie ukazania postaci, zwierząt, jak i krajobrazu, wykazuje wpływy sztuki niderlandzkiej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 6000 - 9000 zł |