Krakowski Dom Aukcyjny®XVI Aukcja Dzieł Sztuki
14 czerwca (wtorek) 2022 - godz. 19.00 Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4 Licytacja live na portalu |
GIEROWSKI Stefan
LOT 58 | ID: 016058 |
GIEROWSKI Stefan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (1978) |
Technika: | akwarela, karton |
Wymiary: | 43,8 x 31 cm 67 x 49,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Gierowski 78" Na odwrocie dedykacja Stefanii Gierowskiej z 1978 r. OPIS PRACY: Stefan Gierowski jest klasykiem polskiego współczesnego malarstwa abstrakcyjnego, choć sam artysta odżegnuje się od tego terminu, preferując określenie "sztuka nieprzedstawiająca". Głównym celem Stefana Gierowskiego jest budzenie emocji w odbiorcy jego dzieł, stąd też prace malarza rzadko posiadają tytuły, które nieuchronnie sugerowałyby przecież kierunek interpretacji obrazu. Akwarelowe kompozycje zbliżone do tej prezentowanej w katalogu pod względem horyzontalnie rozłożonych pasów barwnych pojawiały się w twórczości Stefana Gierowskiego od lat 60. aż do pierwszej dekady XXI wieku. Jako przykład przywołać można kilka reprodukowanych w katalogu prac artysty Stefan Gierowski: akwarele, (red. J. Gościej-Lewińska, Kraków 2016), m.in. "Horyzontalna dynamika" (1968; s. 209) "Pasiak poziomy" (1994; s. 277) oraz "Dwie przestrzenie barwne" z 2003 roku (s. 151). |
Cena wywoławcza: | 19000 zł |
Cena uzyskana: | 33000 zł |