XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)

GIEROWSKI Stefan
LOT 58
ID: 016058

GIEROWSKI Stefan BIOGRAFIA

Tytuł:Bez tytułu (1978)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:43,8 x 31 cm
67 x 49,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "S Gierowski 78"
Na odwrocie dedykacja Stefanii Gierowskiej z 1978 r.

Stefan Gierowski jest klasykiem polskiego współczesnego malarstwa abstrakcyjnego, choć sam artysta odżegnuje się od tego terminu, preferując określenie "sztuka nieprzedstawiająca".
Głównym celem Stefana Gierowskiego jest budzenie emocji w odbiorcy jego dzieł, stąd też prace malarza rzadko posiadają tytuły, które nieuchronnie sugerowałyby przecież kierunek interpretacji obrazu.
Akwarelowe kompozycje zbliżone do tej prezentowanej w katalogu pod względem horyzontalnie rozłożonych pasów barwnych pojawiały się w twórczości Stefana Gierowskiego od lat 60. aż do pierwszej dekady XXI wieku. Jako przykład przywołać można kilka reprodukowanych w katalogu prac artysty Stefan Gierowski: akwarele, (red. J. Gościej-Lewińska, Kraków 2016), m.in. "Horyzontalna dynamika" (1968; s. 209) "Pasiak poziomy" (1994; s. 277) oraz "Dwie przestrzenie barwne" z 2003 roku (s. 151).
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:33000 zł