Krakowski Dom Aukcyjny®XVIII Aukcja Dzieł Sztuki
ZAKRZEWSKI Roman
LOT 85 | ID: 018085 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kobieta w błękitnej sukience (1990) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 140 x 80 cm |
Uwagi: | Sygnowany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ IV ‧ AKRYL ‧ 1990 | 140 X 80" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artysty. OPIS PRACY: Malarstwo Romana Zakrzewskiego wykazuje wpływy sztuki dawnych mistrzów, jak i malarstwa współczesnego. W pracach artysty zauważa się analogie do twórczości Amedeo Modiglianiego i Jerzego Nowosielskiego (nauczyciela Romana Zakrzewskiego). W "Kobiecie w błękitnej sukience" artysta ukazał postać w pozycji stojącej. Obraz został ukształtowany za pomocą pewnych linii o wręcz kaligraficznym charakterze. W całości dominuje czerwień, która została wyważona poprzez jasny błękit sukni i blond włosów ukazanej kobiety. Postać spogląda przed siebie, zdaje się być zamyślona lub zmartwiona, na co mogą wskazywać założone za siebie i trzymane blisko ciała ręce. Obraz jest charakterystycznym przykładem kobiecych ujęć portretowych tworzonych przez Romana Zakrzewskiego w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI (do grudnia 2022) |
Cena wywoławcza: | 29000 zł |
Cena uzyskana: | 56000 zł |