XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

ZAKRZEWSKI Roman
LOT 85
ID: 018085

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Kobieta w błękitnej sukience (1990)
Technika:akryl, płótno
Wymiary:140 x 80 cm
Sygnowany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ IV ‧ AKRYL ‧ 1990 | 140 X 80"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artysty.

Malarstwo Romana Zakrzewskiego wykazuje wpływy sztuki dawnych mistrzów, jak i malarstwa współczesnego. W pracach artysty zauważa się analogie do twórczości Amadeo Modiglianiego i Jerzego Nowosielskiego (nauczyciela Romana Zakrzewskiego).
W "Kobiecie w błękitnej sukience" artysta ukazał postać w pozycji stojącej. Obraz został ukształtowany za pomocą pewnych linii o wręcz kaligraficznym charakterze. W całości dominuje czerwień, która została wyważona poprzez jasny błękit sukni i blond włosów ukazanej kobiety. Postać spogląda przed siebie, zdaje się być zamyślona lub zmartwiona, na co mogą wskazywać założone za siebie i trzymane blisko ciała ręce.
Obraz jest charakterystycznym przykładem kobiecych ujęć portretowych tworzonych przez Romana Zakrzewskiego w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku.

REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI

Cena wywoławcza:29000 zł
Cena uzyskana:56000 zł