XXI Aukcja Dzieł Sztuki

15 grudnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

5-15 grudnia 2022, godz. 10.00-18.00

KRZYŻAK Mieczysław

KRZYŻAK Mieczysław
LOT 8
ID: 021008

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Starcie orszaku króla Jana Kazimierza w asyście górali z oddziałem Szwedów
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 130 cm
100 x 150 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"

Obrazy autorstwa Mieczysława Krzyżaka nierzadko poruszają tematykę batalistyczną, formalnie cechuje je zwykle dynamizm i dbałość o detal. Malarz niezwykle trafnie potrafił oddać charakter i atmosferę miejsca, co osiągał dzięki dużej wrażliwości na kolor.
Prezentowana praca przedstawia scenę z "Potopu" Henryka Sienkiewicza, w której to w górskim wąwozie orszak królewski Jana Kazimierza spotyka się z oddziałami szwedzkich żołnierzy. Przedstawiona scena ukazuje Kmicica z Kiemliczami oraz przybywających im z odsieczą górali, którzy wspólnie uderzają na Szwedów. Król Jan Kazimierz sportretowany został po prawej stronie kompozycji, na białym koniu, w stroju z kapeluszem ozdobionym piórem.
Elementem nierozłącznie związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka konie, które w tej scenie również odgrywają istotną rolę. Warto zaznaczyć, że w oferowanej kompozycji artysta wykazał się znajomością zasady, do której od wieków stosowali się malarze – najważniejsze postaci, które traktować możemy jako wodzów, Mieczysław Krzyżak ukazał dosiadających białe konie – widoczne jest to zarówno w przypadku samego króla Jana Kazimierza, jak i umiejscowionego w centralnej części pola obrazowego Andrzeja Kmicica.
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:8500 zł