Krakowski Dom Aukcyjny®XXI Aukcja Dzieł Sztuki
ZAKRZEWSKI Roman
LOT 35 | ID: 021035 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret kobiety z imbrykiem (1997) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 120 x 81,5 cm 124 x 85 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "‧ R‧Z ‧ | ‧ 97 ‧" Opisany na odwrocie: "R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1997 ‧ OLEJ ‧" OPIS PRACY: Kobiece portrety autorstwa Romana Zakrzewskiego cechuje liryczność. W prezentowanym obrazie artysta ukazał postać kobiety zatrzymanej w manierystycznej, pełnej subtelnego wdzięku pozie. Ciemne, intensywne barwy ubioru sportretowanej oraz otaczającego ją wnętrza zostały skontrastowane z delikatną, ciepłą karnacją kobiety oraz jasnymi wzgórzami i błękitem nieba w tle. Warto wspomnieć, że w twórczości Romana Zakrzewskiego przedstawiane pomieszczenia są zazwyczaj puste, w przypadku tej pracy artysta ukazał jednak obok postaci stolik, na którym znajduje się niewielki biały imbryk, stanowiący przyciągający wzrok akcent kolorystyczny. Wzbogacenie przedstawienia o ten przemyślany szczegół wpłynęło na znakomite zrównoważenie kompozycji. "Portret kobiety z imbrykiem" doskonale obrazuje inspiracje Romana Zakrzewskiego malarstwem dawnych mistrzów renesansowych. Odniesienia zauważalne są m.in. w otwarciu kompozycji poprzez okno, za którym rozciąga się rozległy pejzaż, jak również obecności draperii zasłaniających część pola obrazowego. Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI** Do grudnia 2023 roku. |
Cena wywoławcza: | 49000 zł |
Cena uzyskana: | 62000 zł |