XXI Aukcja Dzieł Sztuki

15 grudnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

5-15 grudnia 2022, godz. 10.00-18.00

ZAKRZEWSKI Roman

ZAKRZEWSKI Roman
LOT 35
ID: 021035

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety z imbrykiem (1997)
Technika:olej, płótno
Wymiary:120 x 81,5 cm
124 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "‧ R‧Z ‧ | ‧ 97 ‧"
Opisany na odwrocie: "R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1997 ‧ OLEJ ‧"

Kobiece portrety autorstwa Romana Zakrzewskiego cechuje liryczność. W prezentowanym obrazie artysta ukazał postać kobiety zatrzymanej w manierystycznej, pełnej subtelnego wdzięku pozie. Ciemne, intensywne barwy ubioru sportretowanej oraz otaczającego ją wnętrza zostały skontrastowane z delikatną, ciepłą karnacją kobiety oraz jasnymi wzgórzami i błękitem nieba w tle.
Warto wspomnieć, że w twórczości Romana Zakrzewskiego przedstawiane pomieszczenia są zazwyczaj puste, w przypadku tej pracy artysta ukazał jednak obok postaci stolik, na którym znajduje się niewielki biały imbryk, stanowiący przyciągający wzrok akcent kolorystyczny. Wzbogacenie przedstawienia o ten przemyślany szczegół wpłynęło na znakomite zrównoważenie kompozycji.
"Portret kobiety z imbrykiem" doskonale obrazuje inspiracje Romana Zakrzewskiego malarstwem dawnych mistrzów renesansowych. Odniesienia zauważalne są m.in. w otwarciu kompozycji poprzez okno, za którym rozciąga się rozległy pejzaż, jak również obecności draperii zasłaniających część pola obrazowego.

Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]

REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI

Cena wywoławcza:49000 zł
Cena uzyskana:62000 zł