XXI Aukcja Dzieł Sztuki

15 grudnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

5-15 grudnia 2022, godz. 10.00-18.00

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 1
ID: 021001

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Łodzie na wzburzonym morzu (1936)
Technika:gwasz, pastel, tektura
Wymiary:25,2 x 35,4 cm
38 x 48 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa [częściowo wyblakłe] | 1936"
Na odwrocie pieczątka autorska Sotera Jaxa-Małachowskiego.

Obraz posiada ekspertyzę Katarzyny Łomnickiej z 2022 roku.

Fragment opinii:
"W obrazach malowanych nad Bałtykiem artysta niemalże do perfekcji doprowadził operowanie właśnie akwarelą i gwaszem, umiejętnie ukazując przejrzystość fal rozlewających się po piasku, ich spienione grzywy czy głębię morskiej toni. Małachowski umie obchodzić się z wodą, żywioł układający się do poziomu rozlewa się na jego płótnach, chlupie, szemrze, tak o morskich pejzażach artysty pisał malarz i krytyk Władysław Wankie.
[...]
Temat łodzi rybackich na wzburzonym morzu był jednym z ważniejszych motywów obecnych w twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego. Do tego przedstawienia artysta powracał zwłaszcza w latach 30. ubiegłego wieku. [...] Inwencja artysty, co do zastosowanych układów kompozycyjnych, scenerii oraz kadrowania obrazów była wręcz nieograniczona."
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:13000 zł