XXI Aukcja Dzieł Sztuki

15 grudnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

5-15 grudnia 2022, godz. 10.00-18.00

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 5
ID: 021005

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża (1922)
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:17,2 x 24,3 cm
30,5 x 36,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1922"

"Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża" (1922) jest pracą wyjątkową pod względem tematycznym - podejmuje ona stosunkowo rzadki w zdominowanej przez przedstawienia o marynistycznym charakterze twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego motyw krajobrazu wsi. Obraz na tle dorobku artysty wyróżnia również intensywna gama barwna, która w trafny sposób oddaje nastrój letniego, słonecznego dnia.
Na niewielkim formacie, w malarski sposób, precyzyjnymi uderzeniami pędzla Soter Jaxa-Małachowski przedstawił ukwiecone czerwonymi makami pole oraz rozciągający się w tle łan złotego zboża, który koresponduje kolorystycznie z pojedynczymi żółtymi kwiatami ujętymi między źdźbłami trawy na pierwszym planie kompozycji.
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:8000 zł