Krakowski Dom Aukcyjny®XXII Aukcja Dzieł Sztuki:
Wlastimil Hofman - życie i twórczość
2 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30 Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków, ul. Starowiślna 14 |
LOT 17 | ID: 022017 |
Tytuł: | Fryderyk Chopin (1964) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 34,3 x 40 cm 41 x 47 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "Wlastimil | Hofman | 1964" Opisany na odwrocie: "Chopin" OPIS PRACY: Obraz ukazuje portret Fryderyka Chopina w ujęciu profilowym. Praca pochodzi z późnego okresu twórczości Wlastimila Hofmana i charakteryzuje się stosowaniem energicznych pociągnięć pędzla i dużą wrażliwością na barwę. Widoczne jest tutaj również charakterystyczne dla tego okresu zainteresowanie pejzażem. Bogactwo elementów treściowych wpływa na niepowtarzalny charakter pracy. W kontekście tej kompozycji warto przytoczyć list Fryderyka Chopina do Tytusa Woyciechowskiego z 1830 roku, w którym to kompozytor napisał: "Szczerze Ci powiem, że mi przyjemnie wspomnieć na to wszystko – jakąś tęsknotę zostawiły mi Twoje pola – ta brzoza pod oknami nie może mi wyjść z pamięci". Obraz w swoim wyrazie stanowi niejako pomnik postaci Fryderyka Chopina. Wlastimil Hofman zastosował znamienny dla swojej sztuki teatralny schemat kompozycyjny, który polegał na ukazaniu postaci na bliskim pierwszym planie, za którym w tle roztacza się pejzaż z elementami symbolicznymi lub emblematycznymi dla głównego bohatera obrazu. Więcej na temat późnej twórczości Wlastimila Hofmana mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ] |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 9000 zł |