Krakowski Dom Aukcyjny®XXII Aukcja Dzieł Sztuki:
Wlastimil Hofman - życie i twórczość
2 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30 Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków, ul. Starowiślna 14 |
LOT 1 | ID: 022001 |
Tytuł: | W zimowym pejzażu |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 17 x 39 cm 23,5 x 45 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.g.: "Wlastimil Hofmann"
OPIS PRACY: Sztuka Wlastimila Hofmana czerpała inspiracje z symbolistycznego malarstwa Jacka Malczewskiego. Artysta nadawał pozornie rodzajowym kompozycjom rozbudowaną treść. Powyższy obraz podejmuje popularny w twórczości Wlastimila Hofmana temat dzieci na tle wiejskiego pejzażu. Pracę charakteryzuje portretowe ujęcie, pastelowa gama barwna oraz melancholijny nastrój. Twarze dzieci zostały oddane z dużą dbałością o detal i wrażliwością na barwę. Na uwagę zasługuje również rozległy zimowy pejzaż, w którym oprócz ukazanych smukłych sylwetek drzew zostały przedstawione dwie postacie przy niedookreślonej czynności. Warstwa formalna, ale także sama kompozycja wskazują, że prezentowana praca pochodzi z okresu międzywojennego, który jest najbardziej ceniony przez kolekcjonerów sztuki Wlastimila Hofmana. |
Cena wywoławcza: | 17000 zł |
Cena uzyskana: | 43000 zł |