Krakowski Dom Aukcyjny®XXIII Aukcja Dzieł Sztuki
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 1 | ID: 023001 |
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Klif nad morskim wybrzeżem (1932) |
Technika: | gwasz, tektura |
Wymiary: | 19 x 44,2 cm 29 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1932"
OPIS PRACY: Malarstwo Sotera Jaxa-Małachowskiego jest szczególnie znane z tworzonych przez artystę marynistycznych pejzaży. W okresie międzywojennym artysta niemal corocznie wyjeżdżał nad Morze Bałtyckie. Swoje obrazy o tematyce morskiej prezentował na wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, a także w warszawskiej Zachęcie. W nadmorskich kompozycjach Soter Jaxa-Małachowski wiarygodnie oddawał nastrój danego miejsca. W prezentowanej pracy ukazał gęsto porośnięty roślinnością, wysoki klif, pod którym znajduje się piaszczysta plaża z pojedynczymi skałami i barwną roślinnością oraz kamieniami pozostałymi na brzegu zapewne po ostatnim przypływie morza. Obraz cechuje lekkość w ukazaniu morskich fal i efemerycznie zachmurzonego nieba. Praca wpisuje się w główny nurt twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 14000 zł |