XXIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

6-16 marca 2023 r., godz. 10.00-18.00

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 1
ID: 023001

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Klif nad morskim wybrzeżem (1932)
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:19 x 44,2 cm
29 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1932"

Malarstwo Sotera Jaxa-Małachowskiego jest szczególnie znane z tworzonych przez artystę marynistycznych pejzaży. W okresie międzywojennym artysta niemal corocznie wyjeżdżał nad Morze Bałtyckie. Swoje obrazy o tematyce morskiej prezentował na wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, a także w warszawskiej Zachęcie.
W nadmorskich kompozycjach Soter Jaxa-Małachowski wiarygodnie oddawał nastrój danego miejsca. W prezentowanej pracy ukazał gęsto porośnięty roślinnością, wysoki klif, pod którym znajduje się piaszczysta plaża z pojedynczymi skałami i barwną roślinnością oraz kamieniami pozostałymi na brzegu zapewne po ostatnim przypływie morza.
Obraz cechuje lekkość w ukazaniu morskich fal i efemerycznie zachmurzonego nieba. Praca wpisuje się w główny nurt twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:14000 zł