Krakowski Dom Aukcyjny®XXVII Aukcja Dzieł Sztuki
KOSSAK Juliusz
LOT 4 | ID: 027004 |
KOSSAK Juliusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Odpoczynek (1895) |
Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 27 x 41 cm (w świetle passe-partout) 53,5 x 67,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Juliusz Kossak | 1895"
OPIS PRACY: Akwarela "Odpoczynek" autorstwa Juliusza Kossaka jest interesującym przykładem późniejszej twórczości tego artysty. Praca podejmuje temat o charakterze rodzajowym. Centralnym elementem kompozycji jest przedstawienie dwóch zaprzężonych do wozu koni, ukazanych w momencie przerwy od pracy i karmienia. Obraz został namalowany w charakterystyczny dla tego twórcy sposób - w oparciu o znakomity rysunek i z wykorzystaniem stosunkowo wąskiej, wręcz monochromatycznej, opartej głównie na odcieniach brązu gamie barwnej, z zielonymi akcentami kolorystycznymi. Artysta ukazał tytułowy odpoczynek zarówno w kontekście wspomnianych zwierząt, jak i przedstawionych z lewej strony pola obrazowego posilających się ludzi. W tle kompozycji znajduje się rozbudowana architektura, która zaskakuje dbałością o najmniejsze detale, do których zalicza się m.in. odwzorowanie napisu na szyldzie karczmy. |
Cena wywoławcza: | 29000 zł |
Cena uzyskana: | 29000 zł |