XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)

Data aukcji: 2023-05-31

Krakowski Dom Aukcyjny®

XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

31 maja (środa) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
19-31 maja 2023 r., godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

 

Obiekty oferowane na aukcji: 82
WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)
WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)
LOT 1
ID: 027001

WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz) BIOGRAFIA

Tytuł:Wymiana koła (1927)
Technika:olej, płótno
Wymiary:67,5 x 115,5 cm
86,5 x 134 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Cz. Wasilewski | 1927"
Cena wywoławcza:15000 zł
Cena uzyskana:22000 zł
UNGEWITTER Hugo
UNGEWITTER HugoUNGEWITTER HugoUNGEWITTER Hugo
LOT 2
ID: 027002

UNGEWITTER Hugo BIOGRAFIA

Tytuł:W stepie - Kozacy na polowaniu (1930)
Technika:olej, płótno
Wymiary:98 x 137 cm
108,5 x 148 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "UNGEWITTER ‧ 1930"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.

OPIS PRACY:
Obraz stanowi reprezentatywny przykład malarstwa Hugo Ungewittera. Praca wpisuje się w grupę prac o tematyce związanej z myślistwem. W tym kontekście artysta wielokrotnie podejmował temat Kozaków, których ukazywał na tle stepowego krajobrazu. W tego rodzaju przedstawieniach, podobnie jak ma to miejsce w prezentowanym obrazie, artysta chętnie przedstawiał towarzyszące ludziom charty. Obraz cechuje znamienna dla tego malarza świetlistość barw i precyzja rysunku.
BRANDT Józef
BRANDT JózefBRANDT Józef
LOT 3
ID: 027003

BRANDT Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Lisowczyk
Technika:ołówek, papier
Wymiary:17,5 x 13,5 cm (w świetle oprawy)
20,5 x 16,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie adnotacja na temat rysunku.

OPIS PRACY:
Józef Brandt był polskim malarzem związanym z monachijskim środowiskiem artystycznym i twórcą wyjątkowych w swoim charakterze obrazów batalistycznych. W swojej sztuce artysta często przedstawiał historyczne postacie lisowczyków, którzy stanowili XVII-wieczną polską formację zbrojnej lekkiej jazdy. Lisowczycy, znani ze swojej skuteczności na placu boju, brawury i awanturniczej natury, stali się w malarstwie Józefa Brandta głównymi bohaterami licznych kompozycji. Ich sylwetki perfekcyjnie wpisywały się w pokrzepiającą serca narrację o wielkości, wielokulturowości i burzliwej historii I Rzeczypospolitej. Wyrosłe z ducha romantyzmu i realistyczne w formie obrazy Józefa Brandta odpowiadały oczekiwaniom polskiego społeczeństwa znajdującego się w okresie aktywności twórczej malarza pod zaborami.
Prezentowana praca jest niezwykle starannym studium głowy rozpoznawalnej postaci lisowczyka, którego zakręcony wąs, futrzana czapa i arkebuz zawieszony na plecach trafnie oddają nieprzejednany charakter postaci, a także znakomicie odwzorowują elementy panującej w tym czasie mody sarmackiej.

PRACA NIEDOSTĘPNA
KOSSAK Juliusz
KOSSAK JuliuszKOSSAK JuliuszKOSSAK Juliusz
LOT 4
ID: 027004

KOSSAK Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Odpoczynek (1895)
Technika:akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:27 x 41 cm (w świetle passe-partout)
53,5 x 67,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Juliusz Kossak | 1895"

OPIS PRACY:
Akwarela "Odpoczynek" autorstwa Juliusza Kossaka jest interesującym przykładem późniejszej twórczości tego artysty. Praca podejmuje temat o charakterze rodzajowym. Centralnym elementem kompozycji jest przedstawienie dwóch zaprzężonych do wozu koni, ukazanych w momencie przerwy od pracy i karmienia.
Obraz został namalowany w charakterystyczny dla tego twórcy sposób - w oparciu o znakomity rysunek i z wykorzystaniem stosunkowo wąskiej, wręcz monochromatycznej, opartej głównie na odcieniach brązu gamie barwnej, z zielonymi akcentami kolorystycznymi.
Artysta ukazał tytułowy odpoczynek zarówno w kontekście wspomnianych zwierząt, jak i przedstawionych z lewej strony pola obrazowego posilających się ludzi. W tle kompozycji znajduje się rozbudowana architektura, która zaskakuje dbałością o najmniejsze detale, do których zalicza się m.in. odwzorowanie napisu na szyldzie karczmy.
Cena wywoławcza:29000 zł
Cena uzyskana:29000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 5
ID: 027005

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Polowanie z nagonką (1930)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:52 x 79,5 cm
69 x 97,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1930"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków.
Cena wywoławcza:23000 zł
Cena uzyskana:26000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 6
ID: 027006

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Dywizjon artylerii konnej (1939)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 100 cm
88,5 x 119 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1939"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 7
ID: 027007

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Zamieć (1933)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:22,5 x 38,2 cm
36,5 x 52,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1933"
Cena wywoławcza:11000 zł
Cena uzyskana:15000 zł
AXENTOWICZ Teodor
AXENTOWICZ TeodorAXENTOWICZ TeodorAXENTOWICZ Teodor
LOT 8
ID: 027008

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Starość i młodość (Huculszczyzna)
Technika:pastel, gwasz, akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:65 x 50 cm
88 x 73,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "T. Axentowicz"
Na odwrocie pieczęć krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.

OPIS PRACY:
W twórczości Teodora Axentowicza wielokrotnie uwidacznia się dosyć powszechna w sztuce Młodej Polski chłopomania. Artysta zafascynowany tematyką związaną z życiem wsi i polskim folklorem - ze szczególnym naciskiem na tereny Karpat, wielokrotnie tworzył kompozycje ukazujące huculskiego starca z młodą dziewczyną lub chłopcem. W tego rodzaju przedstawieniach malarz kontrastował wiek postaci, nadając tym samym swoim pracom wymowę symboliczną. Do tego typu dzieł należy prezentowany obraz "Starość i młodość (Huculszczyzna)". Obecna w pracy charakterystyczna fizjonomia starszego mężczyzny w kożuchu wielokrotnie pojawiała się w twórczości artysty. Podobnie subtelna postać dziewczyny w jasnoróżowej chuście na głowie i samo osadzenie kompozycji w zimowej scenerii jest symptomatyczne dla malarstwa Teodora Axentowicza. W tym konkretnym przykładzie chłód karpackiej zimy podkreślony został jeszcze przez gest ogrzewającej zmarznięte dłonie dziewczyny.
Przedstawieni bohaterowie kompozycji ukazani zostali na tle białej połaci śniegu, wyraźnie odcinając się od niej kolorystycznie, co buduje przestrzeń w obrazie i skupia uwagę na pierwszym planie. Warto jednak na chwilę oderwać wzrok od pary Hucułów i przyjrzeć się wyjątkowo w kontekście podobnych obrazów malarza rozbudowanemu tłu. W oddali bowiem majaczą zaśnieżone wzniesienia oraz uśpione, pozbawione liści drzewa i krzewy. Pejzaż ożywiony został tajemniczą sylwetką przemierzającą pokryte śniegiem pola.
AXENTOWICZ Teodor
AXENTOWICZ TeodorAXENTOWICZ TeodorAXENTOWICZ Teodor
LOT 9
ID: 027009

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Portret damy z broszą
Technika:olej, płótno
Wymiary:74,5 x 56 cm
87 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "T. Axentowicz"

OPIS PRACY:
Obraz wpisuje się w jeden z głównych nurtów twórczości Teodora Axentowicza, w którym dominują salonowe, reprezentacyjne kobiece portrety. Prace tego typu cechuje techniczna wirtuozeria i subtelna nastrojowość, będąca wynikiem zastosowania pastelowych barw i przygaszonego światła. Kobiece wizerunki autorstwa Teodora Axentowicza idealnie wpisują się w liryczny charakter sztuki fin de siècle'u.
W prezentowanym obrazie olejnym uwagę zwraca miękka, secesyjna linia, szlachetność zastosowanej wąskiej gamy barwnej i znakomite oddanie materii ukazanych tkanin. Delikatne, asymetryczne opuszczenie etoli z prawego ramienia damy dynamizuje statyczną z zasady kompozycję, odejmując nieco z powagi przedstawienia, a dodając w zamian nutę wdzięku i kobiecości. W "Portrecie damy z broszą" artysta w znamienny dla siebie sposób ukazał postać eleganckiej kobiety, która siedząc na fotelu z przepięknym, tkanym we florystyczne wzory oparciem, subtelnie uśmiecha się i spogląda łagodnym wzrokiem na odbiorcę.
Cena wywoławcza:35000 zł
Cena uzyskana:40000 zł
WYSPIAŃSKI Stanisław
WYSPIAŃSKI StanisławWYSPIAŃSKI StanisławWYSPIAŃSKI Stanisław
LOT 10
ID: 027010

WYSPIAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Jaskółki (dymówki)
Technika:pastel, papier
Wymiary:61 x 46,5 cm (w świetle oprawy)
68,5 x 53,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany p.śr. [nieczytelne]
Na papierze filigran "L. BERVILLE" (p.g.), "Lalanna" [?] (l.d.)
Na odwrocie adnotacja na temat rysunku.
Widoczny ślad po naderwaniu papieru (ok. 3,5 cm) śr.g. oraz uszkodzenia podłoża w dwóch narożnikach (p.g. i l.d.).

OPIS PRACY:
Stanisław Wyspiański jest określany jako jedna z największych indywidualności artystycznych w polskiej historii sztuki. Wypowiadał się w wielu dziedzinach plastycznych oraz literackich i stał się czołowym twórcą okresu Młodej Polski.
W sztuce Stanisława Wyspiańskiego głównym środkiem wyrazu była linia, za pomocą której, z wielką sprawnością ręki, malarz uwieczniał z artystycznym polotem kadry zaobserwowane przenikliwym spojrzeniem. W obrazach, projektach witraży oraz polichromiach wykorzystywał różnorodne motywy, najczęściej roślinne, które były efektem wnikliwych studiów z natury. Do największych i powszechnie znanych osiągnięć artysty należy stworzenie polichromii (1895 r.; z późniejszymi zmianami) i witraży (1897 – projekty) dla kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie.
Prezentowana praca "Jaskółki (dymówki)" została wykonana w znamiennej dla artysty technice, jaką był pastel i ukazuje studia tytułowych zwierząt. Te niewielkie, niebiesko-czarne ptaki wyróżniają się charakterystycznym, czerwonym ubarwieniem w partii czoła i podgardla oraz jasnym spodem ciała – ich upierzenie Stanisław Wyspiański znakomicie oddał w omawianym obrazie, wykorzystując swobodną linię i subtelny kolor.
Co znaczące w kontekście prezentowanej pracy, między innymi dzięki listom Stanisława Wyspiańskiego do Lucjana Rydla i zapiskom wspomnień Władysława Ekielskiego wiadomym jest, że artysta zamierzał na ścianach wspominanej już, franciszkańskiej świątyni stworzyć fryz z przedstawieniami lecących ptaków, wśród których pojawić się miały także jaskółki. Przykładający ogromną wagę do wierności względem natury Stanisław Wyspiański, przygotowując się do realizacji pierwotnej koncepcji, tworzył szkice w gabinecie historii naturalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zachowaniem pewniej ostrożności można przypuszczać więc, że oferowane dzieło "Jaskółki (dymówki)" powstało właśnie przy tej okazji i było związane z pracami projektowymi, jakie artysta prowadził z myślą o polichromiach w krakowskim kościele oo. Franciszkanów.

PRACA NIEDOSTĘPNA
FILIPKIEWICZ Stefan
FILIPKIEWICZ StefanFILIPKIEWICZ StefanFILIPKIEWICZ Stefan
LOT 11
ID: 027011

FILIPKIEWICZ Stefan BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z różami i porcelaną
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 61,3 cm
66 x 77,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Stefan Filipkiewicz"
Cena wywoławcza:6500 zł
Cena uzyskana:10000 zł
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
RYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 12
ID: 027012

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Tytuł:Spacer
Technika:olej, tektura
Wymiary:13,5 x 22 cm
15,3 x 23,8 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-J."

OPIS PRACY:
Bronisława Rychter-Janowska była nie tylko malarką dworków szlacheckich, ale również pejzaży, często wzbogacanych sztafażem. Charakterystyczne dla jej twórczości są małe formaty prac.
Oferowana niewielka kompozycja zaskakuje swoją złożonością. Obraz ukazuje kobietę w trakcie spaceru po ogrodzie pełnym krzewów i kwiatów. Postać ubrana jest na czarno, jej głowę nakrywa biały kapelusz. W tle artystka umieściła mur i bramę oddzielające pierwszy plan od zielonego gaju. Praca jest przepełniona światłem, które przywodzi skojarzenia ze słonecznym letnim dniem. Ze względu na swój niewielki rozmiar kompozycja jest pozbawiona szczegółów, co wpływa na jej nieprzytłoczoną niczym malarskość.
Obraz posiada wysokie walory dekoracyjne i stanowi interesujący przykład tematyki rodzajowej w malarstwie Bronisławy Rychter-Janowskiej.
Sprzedaż poaukcyjna
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
RYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 13
ID: 027013

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Tytuł:Przed dworkiem (1920)
Technika:olej, tektura
Wymiary:23,7 x 34 cm
31,5 x 42 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA.1920"

OPIS PRACY:
Jednym z ulubionych tematów podejmowanych przez Bronisławę Rychter-Janowską był polski dworek szlachecki. Artystka przedstawiała tę charakterystyczną dla rodzimego krajobrazu architekturę w niezwykle różnorodny sposób, m.in. zmieniając układ kompozycji oraz światłocień, ujmując budynki w odmiennych porach dnia i roku.
W oferowanym obrazie Bronisława Rychter-Janowska zastosowała interesujący zabieg, przedstawiając jedynie fragment fasady białego dworku i znajdującego się przed nim klombu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ukazana scena nabiera kameralnego charakteru. Ekspresyjny sposób malowania zestawiony z subtelnymi barwami wpływają natomiast na dekoracyjność pracy.
Cena wywoławcza:8500 zł
Cena uzyskana:10000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 14
ID: 027014

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Ucieczka bachmata arabskiego przez pustynię (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:34,5 x 50 cm
48,5 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942"
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
Sprzedaż poaukcyjna
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 15
ID: 027015

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Trębacz - do ataku (1949)
Technika:olej, tektura
Wymiary:34 x 30 cm
49 x 43,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1949"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 16
ID: 027016

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Głowa gniadego konia (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,5 x 32 cm
45 x 44 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942"
Widoczne zabrudzenie i pojedyncze przetarcia warstwy malarskiej.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
Sprzedaż poaukcyjna
WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)
WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)
LOT 17
ID: 027017

WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz) BIOGRAFIA

Tytuł:Na patrolu
Technika:olej, tektura
Wymiary:27 x 34,3 cm
36,3 x 43,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Zygmuntowicz"
Widoczny niewielki, podłużny ubytek malatury (p.g.).

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
GIBIŃSKI Stanisław
GIBIŃSKI StanisławGIBIŃSKI Stanisław
LOT 19
ID: 027019

GIBIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Polowanie na dzika (1932)
Technika:akwarela, gwasz, ołówek, karton naklejony na tekturę
Wymiary:60 x 100 cm
75,2 x 116 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "S. Gibiński 1932"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4800 zł
MESJASZ Edward
MESJASZ EdwardMESJASZ EdwardMESJASZ Edward
LOT 20
ID: 027020

MESJASZ Edward BIOGRAFIA

Tytuł:Polowanie par force (1989)
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 90 cm
81,5 x 113 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "EMesjasz | 1989"

OPIS PRACY:
Edward Mesjasz jest głównie znany jako malarz-realista, który ze szczególnym upodobaniem tworzył przedstawienia kawalerii, w swoich pracach przedstawiał jednak również inne tematy.
W prezentowanym obrazie artysta ukazał dynamiczną, osadzoną w nizinnym pejzażu scenę polowania z nagonką. Sześciu ubranych w kontrastowe, czerwone stroje jeźdźców stanowi centralny punkt kompozycji. Ich postacie wznoszą się nad krajobrazem, a konie poruszają się w energicznym galopie. Pastelowa kolorystyka, zdominowana przez zieleń pejzażu i błękit nieba, a także subtelnie rozmyty kontur dobrze oddaję aurę lekko mglistego poranka.
Ukazana scena przedstawia piękno natury i emanuje szczerą pasją do jeździectwa.
MESJASZ Edward
MESJASZ EdwardMESJASZ EdwardMESJASZ Edward
LOT 21
ID: 027021

MESJASZ Edward BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż wiejski z furmanką (1989)
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
66 x 85,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "EMesjasz | 1989"
Sprzedaż poaukcyjna
KOSSAK Jerzy (pracownia)
KOSSAK Jerzy (pracownia)KOSSAK Jerzy (pracownia)
LOT 22
ID: 021022

KOSSAK Jerzy (pracownia) BIOGRAFIA

Tytuł:Na patrolu (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
48 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:10000 zł
ŁAKOMSKI Tadeusz
ŁAKOMSKI TadeuszŁAKOMSKI Tadeusz
LOT 23
ID: 027023

ŁAKOMSKI Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:Konie na postoju
Technika:olej, sklejka
Wymiary:36 x 42 cm
45,5 x 50,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "TŁakomski"
Na odwrocie olejny szkic zimowego pejzażu z chatą.

PRACA NIEDOSTĘPNA
SETKOWICZ Adam
SETKOWICZ AdamSETKOWICZ AdamSETKOWICZ Adam
LOT 24
ID: 027024

SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Powrót leśną drogą
Technika:akwarela, gwasz, karton naklejony na tekturę
Wymiary:26,5 x 48 cm
39,5 x 60,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz"
Widoczne ślady zalania podłoża przy krawędziach oraz w prawej części kompozycji.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA AdamSTYKA Adam
LOT 25
ID: 027025

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Przeprawa łodziami do Omdurmanu z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:ołówek, kredka, tusz, papier
Wymiary:36,4 x 23,4 cm (w świetle passe-partout)
41 x 31,6 cm (arkusz)
65 x 52 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany pod kompozycją na arkuszu l.d.: "Przez czas jakiś łodzie płynęły w milczeniu"; śr.d.: "I-szy tom"; p.d.: "4"
Opisany na passe-partout l.d.: "Przez czas jakiś łodzie płynęły w milczeniu"; p.d.: "Przeprawa łodziami do Omdurmanu."
Opisany na odwrocie: "4."

PRACA NIEDOSTĘPNA
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA AdamSTYKA Adam
LOT 26
ID: 027026

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Zbliżanie się Stasia do namiotu Lindego z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:pastel, kredka, tusz, papier
Wymiary:36,5 x 23,5 cm (w świetle passe-partout)
41 x 31,5 cm (arkusz)
64,7 x 51,8 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany pod kompozycją na arkuszu p.d.: "14. 2-gi tom 12"
Opisany na passe-partout p.d.: "12. Zbliżanie się Stasia do namiotu | Lindego.-"
Opisany na odwrocie: "12."
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4000 zł
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA AdamSTYKA Adam
LOT 27
ID: 027027

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Bitwa w nocy z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:pastel, kredka, gwasz, papier
Wymiary:36,5 x 23,3 cm (w świetle passe-partout)
41,1 x 32,6 cm (arkusz)
65 x 52 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany pod kompozycją na arkuszu l.d.: "18. 2X tom"; p.d.: "16"
Opisany na passe-partout p.d.: "16. Bitwa w nocy-"
Opisany na odwrocie: "16."

PRACA NIEDOSTĘPNA
WYGRZYWALSKI Feliks Michał
WYGRZYWALSKI Feliks MichałWYGRZYWALSKI Feliks MichałWYGRZYWALSKI Feliks Michał
LOT 28
ID: 027028

WYGRZYWALSKI Feliks Michał BIOGRAFIA

Tytuł:Arabowie na pustyni
Technika:pastel, tektura
Wymiary:55,5 x 70 cm
71 x 86 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Modlitwa | F.M. Wygrzywalski senior"
Dedykacja autorska p.d.: "Kochanej Hance na pamiątkę"
W dolnej części obrazu widoczne uzupełnienie (5,5 x 70 cm).

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.

OPIS PRACY:
Malarstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego najczęściej kojarzy się z tematyką orientalną, która faktycznie dominowała w jego twórczości. Artysta chętnie ukazywał sceny z życia i kultury Arabów.
Oferowany obraz przedstawia osadzoną w bliskowschodnich realiach scenę rodzajową. Na uwagę zasługuje rozbielenie barw i silny światłocień, które trafnie oddają surowy, upalny, pustynny klimat. Na pierwszym planie malarz ukazał w półpostaci dwóch pogrążonych w modlitwie mężczyzn o skupionych twarzach, w tle widnieje sylwetka trzeciego Araba klęczącego na położonym na piasku dywanie.
Obraz został wykonany z wielką dbałością o detale, co jest zauważalne przede wszystkim w pierwszoplanowych postaciach, których dopracowane twarze o starannie wyrysowanych zmarszczkach i zaroście są bliskie nurtowi naturalizmu.
KORECKI Wiktor
KORECKI WiktorKORECKI Wiktor
LOT 29
ID: 027029

KORECKI Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Wzburzone morze
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 49 cm
43,5 x 57 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "WIKTOR KORECKI"
Widoczne zabrudzenie malatury oraz wybrzuszenie podłoża.
KASPROWICZ Jakub Michał
KASPROWICZ Jakub MichałKASPROWICZ Jakub MichałKASPROWICZ Jakub Michał
LOT 30
ID: 027030

KASPROWICZ Jakub Michał BIOGRAFIA

Tytuł:Rybak
Technika:olej, płótno
Wymiary:66 x 98 cm
83,5 x 116 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J.M. Kasprowicz"
Widoczne zabrudzenie malatury.
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznany
LOT 31
ID: 027031

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Mędrzec
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:40 x 35 cm (w świetle oprawy)
61 x 55,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "m.[nieczytelne]"
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:3800 zł
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA Adam
LOT 32
ID: 027032

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Powrót dwóch Arabów z wielbłądzicą z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:pastel, papier
Wymiary:8,5 x 16 cm
33 x 40,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "AS"
Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany p.d.: "12"
Opisany na passe-partout p.d.: "27.XII. Powrót dwóch arabów z wielbłądzicą."

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA Adam
LOT 33
ID: 027033

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Dwa lwy żrą konia z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:kredka, węgiel, papier
Wymiary:10 x 17,2 cm
33 x 40,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany na passe-partout p.d.: "36-XXIV. Dwa lwy żrą konia."
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:3000 zł
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA Adam
LOT 34
ID: 027034

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Kobiety pracujące w polu z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:pastel, kredka, papier
Wymiary:6,5 x 16 cm
33 x 40,2 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "AS"
Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany na passe-partout p.d.: "41.-XXXVIII. Kobiety pracujące w polu."

PRACA NIEDOSTĘPNA
STYKA Adam
STYKA AdamSTYKA Adam
LOT 35
ID: 027035

STYKA Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Taniec starych Murzynek z cyklu ilustracji do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"
Technika:ołówek, papier
Wymiary:6,2 x 15 cm
33 x 40,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ADAM | STYKA"
Opisany na passe-partout p.d.: "42.XXXIX. Taniec starych murzynek."
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznany
LOT 36
ID: 027036

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Wizja
Technika:39 x 30,5 cm
56 x 47,5 cm (z oprawą)
Wymiary:olej, płótno naklejone na tekturę
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "[nieczytelne]ówna | Lwów (?) 1912"
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
ŻELECHOWSKI Kasper
ŻELECHOWSKI KasperŻELECHOWSKI KasperŻELECHOWSKI Kasper
LOT 37
ID: 027037

ŻELECHOWSKI Kasper BIOGRAFIA

Tytuł:Elegantka
Technika:pastel, karton naklejony na tekturę
Wymiary:61,5 x 48 cm
72 x 57,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "KŻelech"
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:5000 zł
ŻURAWSKI Stanisław
ŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI Stanisław
LOT 38
ID: 027038

ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Półakt blondynki z lusterkiem
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 40 cm
69,5 x 59,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "St. Żurawski"
Opisany na odwrocie: "Stanisław Żurawski | Półakt blondynki z lusterkiem | (40 x 50 ol.)"

OPIS PRACY:
Postać kobiety była popularnym tematem w malarstwie Stanisława Żurawskiego. Artysta w licznych buduarowych aktach i półaktach za pomocą miękkiej linii, subtelnej kolorystyki i interesujących zabiegów kompozycyjnych starał się oddać piękno ludzkiego ciała.
Przedstawiona praca została namalowana z dużą dbałością o detale i wyczuciem kolorystycznym. Dużo uwagi malarz poświęcił cieniom rokładającym się po nagim ciele, w sposób szczególny podkreślając obojczyki modelki i akcentując jej kształtne, upiększone szminką usta. Gama barwna całości została podporządkowana właściwie kilku odcieniom różu i szarości, na których tle silnie odznaczają się złociste, lśniące włosy przedstawionej postaci.
Stanisław Żurawski często ukazywał modelki w zmysłowych i lirycznych pozach, tak jak to ma miejsce również w prezentowanym obrazie – kobieta na moment odwróciła wzrok od swojego odbicia w lusterku i pogrążyła się w zamyśleniu.
ŻURAWSKI Stanisław
ŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI Stanisław
LOT 39
ID: 027039

ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Górski potok
Technika:olej, płótno
Wymiary:56,5 x 41,5 cm
68 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "St. Żurawski"
Na odwrocie dwie metki z opisem obrazu.
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:2600 zł
ŻURAWSKI Stanisław
ŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI Stanisław
LOT 40
ID: 027040

ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Snopki
Technika:olej, tektura
Wymiary:29,5 x 39,7 cm
40 x 50 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "St. Żurawski"
Opisany na odwrocie: "Stanisław Żurawski | Snopki | (30 x 40 ol)"
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:2600 zł
FABIJAŃSKI Stanisław
FABIJAŃSKI StanisławFABIJAŃSKI StanisławFABIJAŃSKI Stanisław
LOT 41
ID: 027041

FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Wejście do pałacu Zamku Królewskiego na Wawelu (1919)
Technika:akwarela, gwasz, karton
Wymiary:63 x 44,5 cm
68,5 x 50,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1919."
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Wejście do pałacu Zamku Królewskiego | na Wawelu - obok Zygmuntowskiej Kaplicy"; "No. 68"
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:4400 zł
FILIPKIEWICZ Mieczysław
FILIPKIEWICZ MieczysławFILIPKIEWICZ MieczysławFILIPKIEWICZ Mieczysław
LOT 42
ID: 027042

FILIPKIEWICZ Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Zimowy pejzaż
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:34,7 x 48,7 cm
43,5 x 57,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ"
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2800 zł
BIESZCZANIN Mieczysław
BIESZCZANIN MieczysławBIESZCZANIN MieczysławBIESZCZANIN Mieczysław
LOT 43
ID: 027043

BIESZCZANIN Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Zima w Zakopanem (1938)
Technika:olej, płótno
Wymiary:58 x 67,5 cm
75,5 x 88 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "Mieczysław Bieszczanin | Zakopane 1938."

PRACA NIEDOSTĘPNA
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 44
ID: 027044

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Raj utracony | Szkic kobiety (praca dwustronna)
Technika:olej, tektura
Wymiary:68,5 x 48,8 cm
88,5 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Wl Hofman"
Opisany na odwrocie: "raj utracony"

OPIS PRACY:
W obrazach Wlastimila Hofmana często powracającym tematem była zaduma nad przemijaniem. W prezentowanej pracy artysta zastosował charakterystyczną dla siebie kompozycję, w której na pierwszym planie ukazał siedzącą na skale kobietę, z kolei w tle przedstawił rozległy pejzaż z symbolicznym sztafażem. W pracy "Raj utracony" można dostrzec wymowę wanitatywną, na którą wskazuje postać z kosą, będąca prawdopodobnie personifikacją Thanatos. Melancholijny nastrój jest spotęgowany przez sam autorski tytuł, sugerujący poniekąd interpretację dzieła, ale także postać zamyślonej kobiety, jak gdyby nieświadomej sceny rozgrywającej się za jej plecami.
Sprzedaż poaukcyjna
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 45
ID: 027045

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Czerwone róże (1965)
Technika:olej, płyta
Wymiary:34,2 x 25,5 cm
39,5 x 31,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "Wlastimil Hofman"
Datowany p.d: "1965"
Sygnowany i opisany na odwrocie: "Pani Janinie | Ginter | ofiaruje | na pamiątkę | Wlastimil | Hofman | 13/IX 1965"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:7000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 46
ID: 027046

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Akt grecki (pod okiem Jeana-Léona Gérôme'a) (XIX/XX w.)
Technika:ołówek, papier
Wymiary:58,5 x 28,3 cm
Uwagi:Sygnowany l.d. monogramem "WH"
Opisany na odwrocie: "L'école de beaux arts | á Paris | chez Lêon Gerome | WH"

Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl
[KONTAKT w sprawie rysunku]
HOFMAN Wlastimil
LOT 47
ID: 027047

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Wróżbitka
Technika:tusz, papier
Wymiary:29,5 x 21 cm
Uwagi:Sygnowany śr.d. (w pobliżu kuli) monogramem "WH"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
POTRZEBOWSKI Jerzy
POTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI Jerzy
LOT 48
ID: 027048

POTRZEBOWSKI Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Wizja żołnierza AK
Technika:olej, płótno
Wymiary:74,3 x 55 cm
92 x 71 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Jerzy Potrzebowski"
Lokalnie widoczne sfalowanie płótna oraz pojedyncze ubytki malatury przy krawędziach podłoża.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:4200 zł
GÓRSKI Stanisław
GÓRSKI StanisławGÓRSKI StanisławGÓRSKI Stanisław
LOT 49
ID: 027049

GÓRSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Hucułka na tle pejzażu
Technika:pastel, karton
Wymiary:50 x 34,7 cm
62,5 x 47 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.śr.: "St. Górski"
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3200 zł
JÓZEFOWICZ Józefa
JÓZEFOWICZ JózefaJÓZEFOWICZ JózefaJÓZEFOWICZ Józefa
LOT 50
ID: 027050

JÓZEFOWICZ Józefa BIOGRAFIA

Tytuł:Lirnik huculski
Technika:olej, sklejka
Wymiary:46 x 34,5 cm
63 x 51,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "J. Józefowicz"
Widoczne uszkodzenie podłoża przy krawędzi (śr.g.).
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł
GIŻBERT-STUDNICKA Maria
GIŻBERT-STUDNICKA MariaGIŻBERT-STUDNICKA Maria
LOT 51
ID: 027051

GIŻBERT-STUDNICKA Maria BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z maską
Technika:olej, sklejka
Wymiary:44,5 x 61,3 cm
59 x 76 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Giżbert"

PRACA NIEDOSTĘPNA
SUCHANEK Antoni
SUCHANEK AntoniSUCHANEK Antoni
LOT 52
ID: 027052

SUCHANEK Antoni BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż nizinny z zagajnikiem | Portret górala (praca dwustronna) (1927)
Technika:pastel, ołówek, tektura
Wymiary:51 x 65 cm
64,2 x 79,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany na stronie z pejzażem p.d.: "ASuchanek | 1927"
Sygnowany na stronie z portretem p.śr.: "Suchanek"
Opisany na stronie z portretem p.g.: "A Pawicki (?) | [nieczytelne]"
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3600 zł
MISKY Ludwik
MISKY LudwikMISKY Ludwik
LOT 53
ID: 027053

MISKY Ludwik BIOGRAFIA

Tytuł:Pasterka kóz (Motyw z Żelaznej Wody)
Technika:olej, tektura
Wymiary:49 x 68 cm
60,5 x 79 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "LMISKY"
Opisany na odwrocie.
Sprzedaż poaukcyjna
DIETRICH Henryk
DIETRICH HenrykDIETRICH HenrykDIETRICH Henryk
LOT 54
ID: 027054

DIETRICH Henryk BIOGRAFIA

Tytuł:Nad rzeką
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69 cm
57 x 75,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Henryk Dietrich 1921 18/VI"

PRACA NIEDOSTĘPNA
RATKA Teodor
RATKA TeodorRATKA TeodorRATKA Teodor
LOT 55
ID: 027055

RATKA Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Romantyczny spacer (1969)
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 40 cm
64 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "T. Ratka | 1969"
Na odwrocie metka Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach.

PRACA NIEDOSTĘPNA
CHRZANOWSKI Antoni
CHRZANOWSKI AntoniCHRZANOWSKI AntoniCHRZANOWSKI Antoni
LOT 56
ID: 027056

CHRZANOWSKI Antoni BIOGRAFIA

Tytuł:Rytro - domki kempingowe (1978)
Technika:olej, tektura
Wymiary:27,6 x 37,7 cm
39,5 x 49 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "ANTONI CHRZANOWSKI 1978."
Opisany na odwrocie: "Antoni Chrzanowski | Kraków"
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
ZIN Wiktor
ZIN WiktorZIN WiktorZIN Wiktor
LOT 57
ID: 027057

ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Polskie Tatry (2000)
Technika:pastel, papier
Wymiary:67 x 100 cm
75 x 108 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | dn. 29.V.2000"
Na odwrocie metka autorska z opisem obrazu i sygnaturą artysty.
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:25000 zł
ZIN Wiktor
ZIN WiktorZIN WiktorZIN Wiktor
LOT 58
ID: 027058

ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Szron (Dubienka nad Bugiem) (1990)
Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:17,5 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)
36 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "90 Wiktor Zin"
Na odwrocie metka autorska z opisem obrazu i sygnaturą artysty.
Obraz był reprodukowany w formie pocztówek.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł
ZAKRZEWSKI Roman
ZAKRZEWSKI RomanZAKRZEWSKI Roman
LOT 59
ID: 027059

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Portret w białym kołnierzyku (1994)
Technika:olej, płótno
Wymiary:73 x 56 cm
76,5 x 59 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1994 ‧ OLEJ ‧"
Lokalnie (głównie w partii kołnierzyka) widoczne niewielkie spękania malatury.

OPIS PRACY:
Prezentowana praca wpisuje się w główny nurt twórczości Romana Zakrzewskiego, który skupiał się wokół kobiecych portretów. Artysta w znamienny dla siebie sposób ujmował postacie w indywidualnym kanonie urody. "Portret w białym kołnierzyku" cechuje rozpoznawalna dla artysty linearność i geometryzacja form. Kompozycyjnie ukazana postać nawiązuje do portretów z okresu renesansu. Delikatny uśmiech kobiety w białym kołnierzyku, ukazanie jej twarzy en trois quarts, skierowanie włosów na ramię i uwydatnienie wyraźnie odcinającego się dekoltu, mogą nasuwać skojarzenia z "Giocondą" Leonarda da Vinci.

Jesienią 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Romana Zakrzewskiego. Zapraszamy do śledzenia aktualności.
Cena wywoławcza:32000 zł
Cena uzyskana:32000 zł
ZIN Wiktor
ZIN WiktorZIN WiktorZIN Wiktor
LOT 60
ID: 027060

ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Stary wiatrak (1978)
Technika:gwasz, akwarela, karton naklejony na tekturę
Wymiary:24 x 35,5 cm
32 x 43,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "WIKTOR ZIN 78"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Stary wiatrak w [nieczytelne] | Wiktor Zin | dn. 3.IV.86"
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:16000 zł
ZIN Wiktor
ZIN WiktorZIN Wiktor
LOT 61
ID: 027061

ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż polskiej wsi (1989)
Technika:pastel, papier
Wymiary:29 x 49 cm (w świetle passe-partout)
40,5 x 59,5 cm (wymiary arkusza)
50,5 x 69,5 cm (z oprawą
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "89 Wiktor Zin"
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:13000 zł
ZACHAREWICZ Witold
ZACHAREWICZ WitoldZACHAREWICZ WitoldZACHAREWICZ Witold
LOT 62
ID: 027062

ZACHAREWICZ Witold BIOGRAFIA

Tytuł:Dyliżans
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 55 cm
61,5 x 71 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Zachar"
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:4000 zł
WILKOŃ Józef
WILKOŃ JózefWILKOŃ Józef
LOT 63
ID: 027063

WILKOŃ Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Zając
Technika:technika własna (gwasz, akwarela, tusz, flamaster, kredka), karton
Wymiary:21,5 x 11 cm
36,3 x 27,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JWilkoń"
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
KULON Stanisław
KULON StanisławKULON Stanisław
LOT 64
ID: 027064

KULON Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Kapliczka (Św. Anna) (2014)
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:43,7 x 26 x 14 cm
Uwagi:Sygnowana w tylnej części: "ST. KULON"
Datowana w tylnej części: "2014"

PRACA NIEDOSTĘPNA
LACHUR Zdzisław
LACHUR ZdzisławLACHUR Zdzisław
LOT 65
ID: 027065

LACHUR Zdzisław BIOGRAFIA

Tytuł:Święta Rodzina (1991)
Technika:olej, płyta
Wymiary:80 x 60 cm
93,5 x 73,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Z. LACHUR 91"
Opisany na odwrocie: "ŚWIĘTA - | RODZINA - | 1993 | mal. ZLachur"

PRACA NIEDOSTĘPNA
LACHUR Zdzisław
LACHUR ZdzisławLACHUR Zdzisław
LOT 66
ID: 027066

LACHUR Zdzisław BIOGRAFIA

Tytuł:Z cyklu "Judaica" (2002)
Technika:olej, płyta
Wymiary:90 x 60 cm
103,5 x 73,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Z. LACHUR"
Opisany na odwrocie: "z cyklu - | - JUDAICA - | 2002 | mal. ZLachur"
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2800 zł
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
LOT 67
ID: 027067

PAŁKA Witold BIOGRAFIA

Tytuł:Bal
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 60 cm
84,5 x 64,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Pałka W."

OPIS PRACY:
Witold Pałka jest znany z wielobarwnych scen ukazujących ludzi we wnętrzach. Artysta chętnie przedstawiał sceny z kawiarni, wnętrz teatralnych i sal balowych. Obraz "Bal" prezentuje ludzi tańczących w parach, charakteryzuje go intensywna kolorystyka, wyraźny kontur i uproszczone kształty. W malarstwie Witolda Pałki bohaterem obrazów jest człowiek, który jest przedstawiony jako jednostka, lub jako część zbiorowości.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
LOT 68
ID: 027068

PAŁKA Witold BIOGRAFIA

Tytuł:Koncert (2009)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 50 cm
81 x 61 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "Pałka W. | 2009"

OPIS PRACY:
Barwne malarstwo Witolda Pałki jest rozpoznawalne i pełne pozytywnej ekspresji. Artysta szczególnie chętnie uwieczniał wielopostaciowe sceny z rozrywkowych wydarzeń kulturalnych - balów, dansingów, koncertów.
Prezentowany obraz ukazuje orkiestrę symfoniczną w trakcie wystąpienia. W lewym dolnym rogu jest widoczna sylwetka dyrygenta, który w dynamicznej pozie prowadzi działania muzyków. Przy dolnej krawędzi pola obrazowego widnieją sylwetki zasiadających w pierwszym rzędzie widzów. Całość rozgrywa się w wysokiej, eleganckiej sali o ciemnoczerwonych ścianach, z imponującymi przeszkleniami i zachwycającym bogactwem żyrandolem.
W obrazie "Koncert" z 2009 roku obecne są charakterystyczne dla Witolda Pałki zabiegi formalne, takie jak intensywna, skontrastowana kolorystyka, wyraźny kontur, uproszczenie kształtów i bogata faktura malarska.
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
LOT 69
ID: 027069

PAŁKA Witold BIOGRAFIA

Tytuł:Orkiestra smyczkowa
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 38 cm
57 x 49 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Pałka W."

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
SUDER Stanisław Jerzy
LOT 70
ID: 027070

SUDER Stanisław Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Ptak - nielot
Technika:metal, kamień, drewno
Wymiary:100 x 37 x 33 cm (wymiary z podstawą)
17,8 x 20,5 x 22 cm (wymiary podstawy)
Uwagi:Oferowany obiekt to jedna z niewielu rzeźb w dorobku artystycznym Stanisława Jerzego Sudera.

PRACA NIEDOSTĘPNA
SUDER Stanisław Jerzy
SUDER Stanisław JerzySUDER Stanisław Jerzy
LOT 71
ID: 027071

SUDER Stanisław Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Ptaki cudaki
Technika:olej, płyta
Wymiary:24 x 24 cm
34,7 x 34,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "S.J.Suder"
Na odwrocie metka-certyfikat autorski z sygnaturą artysty oraz odciskiem kciuka.
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:2800 zł
RZEPKA Allan
RZEPKA AllanRZEPKA AllanRZEPKA Allan
LOT 72
ID: 027072

RZEPKA Allan BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura nad głową (1997-1998)
Technika:olej, płótno
Wymiary:163 x 80 cm (54 x 80 cm każdy z elementów)
174, 5 x 93,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "Allan Rzepka 97 XII | K | I 98 A"
Sygnowany i opisany na odwrocie każdego z elementów tryptyku.

PRACA NIEDOSTĘPNA
BEDNARSKI Grzegorz
BEDNARSKI GrzegorzBEDNARSKI Grzegorz
LOT 73
ID: 027073

BEDNARSKI Grzegorz BIOGRAFIA

Tytuł:Dobry wieczór, Panie Derain (2003)
Technika:olej, płótno przymocowane na sklejce
Wymiary:80 x 100 cm
91 x 111,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany na odwrocie: "Dobry wieczór panie Deraine | ol | 2003 | 80 x 110 | BED"
Cena wywoławcza:4200 zł
Cena uzyskana:4200 zł
BEDNARSKI Grzegorz
BEDNARSKI GrzegorzBEDNARSKI GrzegorzBEDNARSKI Grzegorz
LOT 74
ID: 027074

BEDNARSKI Grzegorz BIOGRAFIA

Tytuł:Biała Czaszka (1996)
Technika:olej, tektura
Wymiary:40 x 50 cm
52 x 62 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "G. BEDNARSKI"; "Biała | Czaszka | OL | 1996 | G. BEDNARSKI | 40 x 50"
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:2800 zł
BORUTA Tadeusz
LOT 75
ID: 027075

BORUTA Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:W szkarłat odziany (1992)
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 60 cm
82,5 x 62,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "TADEUSZ | BORUTA | ‧ W SZKARŁAT | ODZIANY ‧ 1992 | OL. PŁ. 80 x 60"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4000 zł
SOBOLEWSKI Stanisław
LOT 76
ID: 027076

SOBOLEWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Przedwiośnie z cyklu "Sielanki" (1992/1993)
Technika:olej, płótno
Wymiary:130 x 97 cm
141,5 x 108,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "STANISŁAW SOBOLEWSKI | PRZEDWIOŚNIE OL/PŁ 130 x 97 cm | 1993 (?)"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu i sygnaturą artysty.
Na odwrocie opis z wystawy: "Prima Primavera | Sant Elpido a Mare 1996"
Widoczne niewielkie ubytki malatury (l.d.) oraz ubytki warstwy malarskiej w środkowej części obrazu.

PRACA NIEDOSTĘPNA
VASARELY Victor
VASARELY Victor
LOT 77
ID: 027077

VASARELY Victor BIOGRAFIA

Tytuł:Bi-tupa (1976)
Technika:serigrafia, papier, ed. 190/225
Wymiary:89,5 x 71,5 cm (wymiary grafiki)
115,5 x 52 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Sygnowana ołówkiem p.d.: "Vasarely"
Opisana ołówkiem l.d.: "190/225"
W lewym dolnym narożniku kompozycji sucha pieczęć "DENISE RENE EDITEUR"

PRACA NIEDOSTĘPNA
KUJAWA Roman
KUJAWA RomanKUJAWA RomanKUJAWA Roman
LOT 78
ID: 027078

KUJAWA Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Different Circuit (2017)
Technika:technika własna (gesso, drut), płótno
Wymiary:62 x 53 cm
67 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany opisany na odwrocie: "TOP | TITLE: DIFFERENT CIRCUIT | YEAR: 02/14/2017 NIAGARA FALLS | MEDIUM: GESSO, WIRES | DIMENSION: 21" x 24" | KUJAWA"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
NARKIEWICZ Edward
NARKIEWICZ EdwardNARKIEWICZ Edward
LOT 79
ID: 027079

NARKIEWICZ Edward BIOGRAFIA

Tytuł:Drzewo - Brodacz (2001)
Technika:olej, akryl, płyta
Wymiary:74 x 59 cm
90 x 74,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward | 2001"
Opisany na odwrocie: "EDWARD | NARKIEWICZ | DRZEWO - BRODACZ | (74,5 x 59) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ"
Cena wywoławcza:4800 zł
Cena uzyskana:4800 zł
NARKIEWICZ Edward
LOT 80
ID: 027080

NARKIEWICZ Edward BIOGRAFIA

Tytuł:Wiosna (II) (1995)
Technika:olej, płótno
Wymiary:30 x 36 cm
37 x 43 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 95"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | WIOSNA 1995 | (36 x 30) CM. | OLEJ + PŁÓTNO"
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:3400 zł
NARKIEWICZ Edward
LOT 81
ID: 027081

NARKIEWICZ Edward BIOGRAFIA

Tytuł:Głowa orła zimowego (1999)
Technika:olej, płyta, tworzywo sztuczne
Wymiary:25 x 38 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 999"
Na odwrocie naklejka autorska z opisem: "EDWARD NARKIEWICZ | GŁOWA ORŁA ZIMOWEGO 1999 | (37 x 24,7) CM. | OLEJ + PILŚŃ"
Cena wywoławcza:1700 zł
Cena uzyskana:1700 zł
CHROMY Bronisław
LOT 82
ID: 027082

CHROMY Bronisław BIOGRAFIA

Tytuł:Żurawie
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 120 cm
109 x 129,5 cm (z oprawą)
Uwagi:PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- prezent od artysty.
Cena wywoławcza:3600 zł
Cena uzyskana:7000 zł
SAŁAJ Zbigniew
SAŁAJ ZbigniewSAŁAJ Zbigniew
LOT 83
ID: 027083

SAŁAJ Zbigniew BIOGRAFIA

Tytuł:Chmura (2019)
Technika:fotografia (druk cyfrowy), papier, E/A
Wymiary:50 x 70 cm
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie ołówkiem: "Zbigniew Sałaj | Chmura Kujawy 2019.09.16 | E/A. druk cyfrowy"

Licytacja charytatywna na rzecz malarza Zbigniewa Sprychy.
W przypadku tej pozycji nie będzie doliczana opłata aukcyjna.
Strony:

O aukcji

XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

Do zapoznania się z katalogiem XXVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza kolekcjonerów sztuki dawnej oraz współczesnej. Lista obiektów obejmuje ponad 80 prac reprezentujących zróżnicowane kierunki w sztuce polskiej począwszy od drugiej połowy XIX wieku aż po XXI stulecie.

Realizm - malarstwo na aukcji

W katalogu XXVII Aukcji Dzieł Sztuki szeroko reprezentowany jest nurt rodzajowego malarstwa realistycznego. Obok prac artystów cenionych na rynku za imponującą umiejętność oddawania rzeczywistości w obrazach (m.in. Czesława Wasilewskiego (lot 1, lot 17), Hugo Ungewittera (lot 2), Jerzego Kossaka (lot 5-7, lot 14-16), Edwarda Mesjasza (lot 20-21), Stanisława Gibińskiego (lot 19)) znalazły się prace klasyków historii sztuki polskiej drugiej połowy XIX stulecia - rysunek Józefa Brandta (lot 3) oraz akwarela Juliusza Kossaka (lot 4).

Józef Brandt był polskim malarzem związanym z monachijskim środowiskiem artystycznym i twórcą znakomitych obrazów batalistycznych. W swojej twórczości często przedstawiał postacie lisowczyków, którzy stanowili XVII-wieczną polską formację zbrojnej lekkiej jazdy. Byli oni znani ze swojej skuteczności na placu boju, brawury i awanturniczej natury. Oferowana praca "Lisowczyk" stanowi studium głowy rozpoznawalnej postaci tytułowego lisowczyka, którego zakręcony wąs, futrzana czapa i arkebuz zawieszony na plecach trafnie oddają nieprzejednany charakter postaci, a także znakomicie odwzorowują elementy panującej w tym czasie mody sarmackiej.

Rodzajowa akwarela "Odpoczynek" (1895) autorstwa Juliusza Kossaka jest natomiast interesującym przykładem późniejszej twórczości tego artysty. Malarz ukazał tytułowy odpoczynek zarówno w kontekście zwierząt, jak i przedstawionych z lewej strony pola obrazowego ludzi. W tle kompozycji znajduje się rozbudowana architektura, która zaskakuje dbałością o najmniejsze detale.

W kategorii realizmu warto zwrócić również uwagę na zachwycające różnorodnością pejzaże i weduty, m.in. tatrzańskie krajobrazy uwiecznione przez Mieczysława Filipkiewicza (lot 42) i Mieczysława Bieszczanina (lot 43), "Górski potok" oraz sielskie "Snopki" pędzla Stanisława Żurawskiego (lot 39-40), wprowadzające temat marynistyczny do oferty "Wzburzone morze" Wiktora Koreckiego (lot 29), lwowski "Motyw z Żelaznej Wody" Ludwika Misky'ego (lot 53) czy wawelską architekturę autorstwa Stanisława Fabijańskiego (lot 41). To jednak oczywiście nie wszyscy autorzy malarskich pejzaży w katalogu - zachęcamy do zapoznania się z pełną listą oferowanych obiektów.

Młoda Polska - oferta aukcyjna

Dzieła z epoki Młodej Polski są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów sztuki dawnej. Oferta majowej aukcji obejmuje prace jednych z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu - Stanisława Wyspiańskiego (lot 10) i Teodora Axentowicza (lot 8-9).

Stanisław Wyspiański jest określany jako jedna z największych indywidualności artystycznych w polskiej historii sztuki. Do największych i powszechnie znanych osiągnięć artysty należy stworzenie polichromii i witraży dla kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie. Oferowana na aukcji praca "Jaskółki (dymówki)" ukazuje studia tytułowych zwierząt o charakterystycznym upierzeniu. Co znaczące, m.in. dzięki listom Stanisława Wyspiańskiego i zapiskom wspomnień Władysława Ekielskiego wiadomym jest, że artysta zamierzał na ścianach franciszkańskiej świątyni stworzyć fryz z przedstawieniami lecących ptaków. Z zachowaniem pewniej ostrożności można przypuszczać więc, że dzieło "Jaskółki (dymówki)" powstało właśnie przy tej okazji i było związane z pracami projektowymi, jakie artysta prowadził z myślą o polichromiach w krakowskim kościele oo. Franciszkanów.

Na majowej aukcji Krakowski Dom Aukcyjny® oferuje dwa obrazy Teodora Axentowicza reprezentujące różne kierunki w twórczości tego malarza - olejny "Portret damy z broszą" wpisujący się w nurt salonowych, wpasowujących się w liryczny charakter sztuki fin de siècle'u wizerunków reprezentacyjnych oraz unaoczniający młodopolskie zamiłowanie do ludowości obraz "Starość i młodość (Huculszczyzna)". Druga z wymienionych kompozycji ukazuje motyw huculskiego starca z młodą dziewczyną lub chłopcem, który był wielokrotnie poruszany przez Teodora Axentowicza. Skontrastowanie wieku postaci nadaje pracy wymowę symboliczną. Osadzenie kompozycji w zimowej scenerii jest również symptomatyczne dla malarstwa artysty. W tym konkretnym przykładzie chłód karpackiej zimy podkreślony został jeszcze przez gest ogrzewającej zmarznięte dłonie dziewczyny. Wyjątkowe w kompozycji jest natomiast rozbudowane tło, na którym majaczą zaśnieżone wzniesienia oraz uśpione drzewa i krzewy. Pejzaż ożywiony został tajemniczą sylwetką przemierzającą pokryte śniegiem pola.

Tak modne w środowisku artystycznym Młodej Polski chłopomania i zainteresowanie folklorem, również terenów Karpat, widoczne są nie tylko w opisanym obrazie Teodora Axentowicza, ale także w pracach innych artystów tworzących w pierwszej połowie XX wieku, mianowicie w "Hucułce na tle pejzażu" Stanisława Górskiego (lot 49), "Lirniku huculskim" Józefy Józefowicz (lot 50) i szkicu górala widniejącego na odwrocie "Pejzażu nizinnego z zagajnikiem" Antoniego Suchanka (lot 52).

Młodopolskie klimaty obecne są również w dekoracyjnej "Martwej naturze z różami i porcelaną" pędzla Stefana Filipkiewicza (lot 11), martwej naturze z secesyjną maską - maszkaronem autorstwa Marii Giżbert-Studnickiej (lot 51), symbolicznej scenie "Raj utracony" Wlastimila Hofmana (lot 44) czy kompozycjach Bronisławy Rychter-Janowskiej (lot 12-13).

Orient - inspiracje w malarstwie

Kultura Bliskiego i Dalekiego Wschodu stanowiła inspirację głównie dla artystów przełomu XIX i XX wieku, ale także w późniejszym okresie istniało grono malarzy zafascynowanych orientem. W katalogu XXVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® poświęcił cały blok (lot 25-35). pracom przedstawiającym motywy głównie bliskowschodnie, wśród których wymienić można obraz ukazujący częsty w twórczości Feliksa Michała Wygrzywalskiego motyw modlitwy Arabów na pustyni (lot 28). Niezwykle ciekawy w tym kontekście jest również zespół siedmiu rysunków Adama Styki, stanowiących projekty ilustracji do powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Każda z prac została opublikowana w katalogu jako osobna pozycja (lot 25-27, lot 32-34). Orientalny charakter posiada również przedstawiająca mędrca praca nierozpoznanego autora (lot 31), namalowana w iście mistrzowski sposób, ze znakomitym wyczuciem barwy i formy.

Malarstwo portretowe na aukcji

Poza wspomnianym już wizerunkiem damy autorstwa Teodora Axentowicza (lot 9) i huculskimi wizerunkami autorstwa Stanisława Górskiego (lot 49) i Józefy Józefowicz, w katalogu aukcji znalazło się jeszcze kilka prac o charakterze portretowym. Uwagę przykuwa pastelowa "Elegantka" Kaspra Żelechowskiego (lot 37), której wizerunek znakomicie oddaje charakter ówczesnej epoki. Trudno nie zatrzymać wzroku na uwiecznionym przez Stanisława Żurawskiego, bardzo kobiecym i subtelnie erotycznym "Półakcie blondynki z lusterkiem" (lot 38). Poniekąd portretowy charakter mają również oferowane rysunki Wlastimila Hofmana (lot 46-47).
W dziedzinie sztuki współczesnej warto zaś wymienić opisany niżej "Portret w białym kołnierzyku" autorstwa Romana Zakrzewskiego (lot 59), ale także obrazy olejne Allana Rzepki (lot 72) oraz Tadeusza Boruty (lot 75).

Aukcja sztuki współczesnej

Poza bogatą ofertą sztuki dawnej katalog aukcyjny prezentuje również ciekawe prace z kategorii polskiej sztuki współczesnej. Tę część oferty otwierają obrazy Wiktora Zina - artysty, architekta i popularyzatora sztuki, którego twórczość cieszy się coraz większym zainteresowaniem koneserów. Krakowski Dom Aukcyjny® proponuje Państwu aż cztery prace tego malarza (lot 57-58, lot 60-61), wśród których na szczególną uwagę zasługują imponujące formatem (67 x 100 cm) pastelowe "Polskie Tatry" z 2000 roku oraz nieco wcześniejsza chronologicznie namalowana gwaszem kompozycja pejzażowa "Szron" (1990) ukazująca krajobraz Dubienki nad Bugiem. Druga ze wspomnianych prac była reprodukowana w formie pocztówki.

Krakowski Dom Aukcyjny® jest liderem sprzedaży dzieł Romana Zakrzewskiego na polskim rynku sztuki i to właśnie na naszych aukcjach najczęściej można spotkać obrazy tego artysty. W katalogu XXVII Aukcji Dzieł Sztuki praca malarza znalazła się na pozycji nr 59. Jest to półpostaciowy "Portret w białym kołnierzyku" z 1994 roku cechujący się rozpoznawalną dla Romana Zakrzewskiego linearnością i geometryzacją form. Ukazana postać kompozycyjnie nawiązuje do portretów renesansowych. Delikatny uśmiech kobiety, ukazanie jej twarzy en trois quarts, skierowanie włosów na ramię i uwydatnienie wyraźnie odcinającego się dekoltu mogą nasuwać skojarzenia z "Giocondą" Leonarda da Vinci.

Wzrok kolekcjonerów najpewniej przyciągną także pozycje nr 67-69, pod którymi widnieją wielobarwne obrazy Witolda Pałki, artysty znanego z dynamicznych, tętniących życiem scen ukazujących ludzi we wnętrzach, najczęściej kawiarni, teatrów, oper i sal bankietowych. Na majowej aukcji wylicytować będzie można zarówno kompozycje z roztańczonymi na balu parami, jak i motywy z koncertów muzyki klasycznej.

Swoisty "biały kruk" kolekcjonerski to natomiast obiekt nr 70 - wykonana z metalu, kamienia i drewna steampunkowa rzeźba Stanisława Jerzego Sudera "Ptak - nielot". Warto zaznaczyć, że artysta zajmował się głównie malarstwem, a prezentowana praca to jedna z niewielu rzeźb w jego dorobku artystycznym.

Wystawa dzieł sztuki

Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 19-31 maja 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.

Przebieg aukcji

XXVII Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 31 maja o godzinie 18.30 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 18.00.
W licytacji można także wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować live
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji, zapraszamy do kontaktu.

Transport wylicytowanych prac do Warszawy Krakowski Dom Aukcyjny planuje 7 czerwca 2023 roku (środa). W tym dniu istnieje możliwość umówienia spotkania w Warszawie.

licytacja live na onebid.pl

katalog i licytacja live na portalu

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

Strony:
x
«
»