Krakowski Dom Aukcyjny®XXVII Aukcja Dzieł Sztuki
AXENTOWICZ Teodor
LOT 9 | ID: 027009 |
AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret damy z broszą |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 74,5 x 56 cm 87 x 69 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "T. Axentowicz"
OPIS PRACY: Obraz wpisuje się w jeden z głównych nurtów twórczości Teodora Axentowicza, w którym dominują salonowe, reprezentacyjne kobiece portrety. Prace tego typu cechuje techniczna wirtuozeria i subtelna nastrojowość, będąca wynikiem zastosowania pastelowych barw i przygaszonego światła. Kobiece wizerunki autorstwa Teodora Axentowicza idealnie wpisują się w liryczny charakter sztuki fin de siècle'u. W prezentowanym obrazie olejnym uwagę zwraca miękka, secesyjna linia, szlachetność zastosowanej wąskiej gamy barwnej i znakomite oddanie materii ukazanych tkanin. Delikatne, asymetryczne opuszczenie etoli z prawego ramienia damy dynamizuje statyczną z zasady kompozycję, odejmując nieco z powagi przedstawienia, a dodając w zamian nutę wdzięku i kobiecości. W "Portrecie damy z broszą" artysta w znamienny dla siebie sposób ukazał postać eleganckiej kobiety, która siedząc na fotelu z przepięknym, tkanym we florystyczne wzory oparciem, subtelnie uśmiecha się i spogląda łagodnym wzrokiem na odbiorcę. |
Cena wywoławcza: | 35000 zł |
Cena uzyskana: | 40000 zł |