XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

29 czerwca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

19-29 czerwca 2023 r., godz. 10.00-18.00

LOT 3
ID: 028003

Tytuł:Lektura na skale
Technika:olej, tektura
Wymiary:42 x 29,5 cm
63,5 x 48,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofmann"
Na odwrocie olejny szkic profilu twarzy.

Wlastimil Hofman jest jednym z najbardziej cenionych krakowskich artystów okresu 20-lecia międzywojennego. Malarz kształcił się u Jacka Malczewskiego, którego symbolistyczna sztuka stała się punktem wyjścia do wykształcenia stylistyki własnej twórczości.

W obrazie "Lektura na skale" Wlastimil Hofman zastosował charakterystyczny dla siebie sposób komponowania, sytuując na bliskim pierwszym planie głównych bohaterów, zaś w tle ujmując rozległy pejzaż – w tym przypadku ze wzgórzem, na którym majaczy zarys budowli.

Prezentowana, właściwie rodzajowa scena jest przepełniona nastrojem spokoju i beztroski. Siedzące na skale dziewczynki są pogrążone we wspólnej lekturze i zdają się odcinać od otaczającego je świata natury. Delikatna, pastelowa gama barwna oraz szczegóły, takie jak wianek na głowie starszej z dziewczynek, wzmacniają idylliczny charakter pracy. Tym samym obraz wpisuje się w grupę dzieł autorstwa Wlastimila Hofmana, które przedstawiają dzieci jako swoiste personifikacje szczerości, szczęśliwości i dobra.
Cena wywoławcza:17000 zł
Cena uzyskana:17000 zł