Krakowski Dom Aukcyjny®XXXI Aukcja Dzieł Sztuki
KARPIŃSKI Alfons
LOT 4 | ID: 031004 |
KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z różami |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 45 x 63 cm 59 x 77 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "AKarpiński"
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Alfons Karpiński był krakowskim malarzem, znanym jako twórca nastrojowych, dekoracyjnych obrazów o secesyjnym charakterze. Dużym uznaniem, już za życia artysty, cieszyły się malowane przez niego martwe natury z kwiatami. Oferowany obraz zawiera w sobie wiele charakterystycznych cech malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Artysta wielokrotnie wykorzystywał motyw imponującego bukietu kwiatów, najczęściej właśnie róż, który jest umieszczony w jasnym porcelanowym wazonie. Realizmu pracom malarza dodają pojedyncze, opadłe na stół płatki kwiatów. Ukazanie w tle fragmentów obrazów w złotych ramach również wielokrotnie powracało w tłach jego prac i stanowiło wysmakowane rozświetlenie kompozycji – błysk ram korespondował bowiem zazwyczaj z jakimś złotym przedmiotem usytuowanym obok wspomnianego już bukietu. Realistyczna na swój sposób konwencja przedstawienia w twórczości Alfonsa Karpińskiego łączy w sobie malarskie kształtowanie form, płynny kontur, pastelową, opartą jednak przy tym na kontrastach gamę barwną i interesujące zabiegi światłocieniowe. |