Krakowski Dom Aukcyjny®XXXI Aukcja Dzieł Sztuki
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 2 | ID: 031002 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wieczór w dworku |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 17 x 24 cm 16,5 x 23,5 cm (w świetle passe-partout) 35,5 x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA." OPIS PRACY: Bronisława Rychter-Janowska była popularną w 20-leciu międzywojennym malarką dworków szlacheckich i włoskich pejzaży. Prezentowany obraz należy do prac ukazujących wnętrza polskich dworów. Kompozycja całości jest centralna i skupiona na usytuowanym na wprost widza pomieszczeniu, wewnątrz którego ukazano siedzącą przy biurku, zagłębioną w lekturze kobietę. Poprzez okno do wnętrza dociera błękitne wieczorne światło skontrastowane z ciepłym blaskiem rozpalonego kominka i lampy stołowej. Na nastrój całej kompozycji wpływa zharmonizowanie chłodnych i ciepłych barw oraz kontrast światłocieniowy. Obraz jest bardzo malarski, dobrze prezentuje sprawność Bronisławy Rychter-Janowskiej w trafnym oddawaniu kilkoma pociągnięciami pędzla stylowych elementów wyposażenia dworków – mebli, skrzyń, żyrandoli, luster czy rodzinnych portretów zdobiących ściany. Praca "Wieczór w dworku" w sielski sposób obrazuje życie mieszkańców dworów, niosąc ze sobą uczucie spokoju i melancholijnego wyciszenia. |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 10000 zł |