Krakowski Dom Aukcyjny®XXXI Aukcja Dzieł Sztuki
PĘKSOWA Ewelina
LOT 60 | ID: 031060 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wygnanie z Raju (1984) |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 39,5 x 30 cm (w świetle oprawy) 46,5 x 37 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "EPęksowa | 1984" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane"; "Wygnanie z Raju" OPIS PRACY: W swojej twórczości Ewelina Pęksowa często podejmowała tematykę religijną, malowała Madonny, anioły, postacie świętych i sceny biblijne. Samodzielnie ukształtowała swój indywidualny styl, który czerpał inspiracje z dawnego malarstwa ludowego. Artystka w fantazyjny sposób interpretowała tradycyjne tematy, ukazując je w nowy i innowacyjny sposób. Podejmując starotestamentowy motyw wygnania z Raju, malarka stworzyła kompozycję, w której znana ikonografia została przetworzona w zupełnie nową formę. Artystka ukazała postacie i elementy tradycyjnie związane z tym tematem, jednak to nie Adam i Ewa stanowią główny element całości, lecz monumentalny anioł będący reprezentację boskiej siły. Ta niebiańska istota staje tutaj pomiędzy wężem-szatanem, a przestraszoną parą ludzi, broniąc jak gdyby tych ostatnich przed złem, na co wskazuje miecz przebijający ciało syczącego węża. Dzięki takiemu przedstawieniu biblijna historia tragedii i upadku człowieka zyskuje wydźwięk pozytywny, staje się źródłem nadziei, głosi chwałę Boga, który przez swoich wysłanników stara się ochronić ludzkość przed siłami zła. Wiara w boską dobroć i przychylność aniołów, zwłaszcza w kontekście Anioła Stróża, jest częsta w religijności duchowej, jednak ujęcie tematu w tak nietypowy sposób świadczy o ogromnej inwencji twórczej, która cechowała Ewelinę Pęksową. Formalnie w pracy są obecne charakterystyczne dla artystki środki artystycznego wyrazu, takie jak delikatny, cienki kontur, nasycona płaska plama barwna i ceniona wśród kolekcjonerów obecność złotej farby. |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |