XXXI Aukcja Dzieł Sztuki

20 września (środa) 2023 - godz. 18.30

7-20 września 2023 r., godz. 10.00-18.00

PĘKSOWA Ewelina

PĘKSOWA Ewelina
LOT 60
ID: 031060

PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA

Tytuł:Wygnanie z Raju (1984)
Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:39,5 x 30 cm (w świetle oprawy)
46,5 x 37 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "EPęksowa | 1984"
Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane"; "Wygnanie z Raju"

W swojej twórczości Ewelina Pęksowa często podejmowała tematykę religijną, malowała Madonny, anioły, postacie świętych i sceny biblijne. Samodzielnie ukształtowała swój indywidualny styl, który czerpał inspiracje z dawnego malarstwa ludowego. Artystka w fantazyjny sposób interpretowała tradycyjne tematy, ukazując je w nowy i innowacyjny sposób.
Podejmując starotestamentowy motyw wygnania z Raju, malarka stworzyła kompozycję, w której znana ikonografia została przetworzona w zupełnie nową formę. Artystka ukazała postacie i elementy tradycyjnie związane z tym tematem, jednak to nie Adam i Ewa stanowią główny element całości, lecz monumentalny anioł będący reprezentację boskiej siły. Ta niebiańska istota staje tutaj pomiędzy wężem-szatanem, a przestraszoną parą ludzi, broniąc jak gdyby tych ostatnich przed złem, na co wskazuje miecz przebijający ciało syczącego węża. Dzięki takiemu przedstawieniu biblijna historia tragedii i upadku człowieka zyskuje wydźwięk pozytywny, staje się źródłem nadziei, głosi chwałę Boga, który przez swoich wysłanników stara się ochronić ludzkość przed siłami zła. Wiara w boską dobroć i przychylność aniołów, zwłaszcza w kontekście Anioła Stróża, jest częsta w religijności duchowej, jednak ujęcie tematu w tak nietypowy sposób świadczy o ogromnej inwencji twórczej, która cechowała Ewelinę Pęksową.
Formalnie w pracy są obecne charakterystyczne dla artystki środki artystycznego wyrazu, takie jak delikatny, cienki kontur, nasycona płaska plama barwna i ceniona wśród kolekcjonerów obecność złotej farby.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2600 zł