Krakowski Dom Aukcyjny®XXXI Aukcja Dzieł Sztuki
STASIAK Ludwik
LOT 10 | ID: 031010 |
STASIAK Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret z rycerzem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 61,5 x 47,5 cm 80 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "Ludwik Stasiak" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz lokalne spękania malatury. OPIS PRACY: Ludwik Stasiak był artystą zafascynowanym średniowieczem, pod wpływem osobowości twórczej Jana Matejki zainteresował się także nurtem historycznym w malarstwie. W oferowanym autoportrecie uwidaczniają się wymienione wyżej fascynacje tego twórcy. Ludwik Stasiak przedstawił siebie w towarzystwie dwóch figur rycerzy, którzy zdają się czuwać nad jego osobą. Malarz ukazał swoją twarz w sposób wręcz werystyczny, oddając wiek i charakter fizjonomii. Strój artysty kontrastuje z wyszukanym gobelinem w tle oraz powagą i majestatem górującego nad twórcą rycerza w bogatej zbroi. Warto docenić znakomite zrównoważenie kompozycji oraz wysmakowaną kolorystykę opartą na chłodnych, pastelowych zieleniach i ciepłych brązach. Autoportret Ludwika Stasiaka jest utrzymany w realistycznej konwencji malarskiej. |