Krakowski Dom Aukcyjny®XXXI Aukcja Dzieł Sztuki
ŻURAWSKI Stanisław
LOT 47 | ID: 031047 |
ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Półakt blondynki z lusterkiem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 40 cm 69,5 x 59,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "St. Żurawski" Opisany na odwrocie: "Stanisław Żurawski | Półakt blondynki z lusterkiem | (40 x 50 ol.)" OPIS PRACY: Postać kobiety była popularnym tematem w malarstwie Stanisława Żurawskiego. Artysta w licznych buduarowych aktach i półaktach za pomocą miękkiej linii, subtelnej kolorystyki i interesujących zabiegów kompozycyjnych starał się oddać piękno ludzkiego ciała. Przedstawiona praca została namalowana z dużą dbałością o detale i wyczuciem kolorystycznym. Dużo uwagi malarz poświęcił cieniom rokładającym się po nagim ciele, w sposób szczególny podkreślając obojczyki modelki i akcentując jej kształtne, upiększone szminką usta. Gama barwna całości została podporządkowana właściwie kilku odcieniom różu i szarości, na których tle silnie odznaczają się złociste, lśniące włosy przedstawionej postaci. Stanisław Żurawski często ukazywał modelki w zmysłowych i lirycznych pozach, tak jak to ma miejsce również w prezentowanym obrazie – kobieta na moment odwróciła wzrok od swojego odbicia w lusterku i pogrążyła się w zamyśleniu. |
Cena wywoławcza: | 3200 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |