Krakowski Dom Aukcyjny®XXXV Aukcja Dzieł Sztuki
SETKOWICZ Adam
LOT 23 | ID: 035023 |
SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sanie w zamieci |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 43,5 x 67,7 cm 57,5 x 81,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz" OPIS PRACY: Obraz podejmuje popularny w malarstwie Adama Setkowicza motyw sań jadących po zasypanej śniegiem drodze. W centrum kompozycji znajdują się widoczne od tyłu duże drewniane sanie zaprzężone w parę koni. Podróżnikami są w tym przypadku mężczyzna i leżący u jego boku pies. Ubrana w kożuch postać jest obrócona tyłem w kierunku jazdy i patrzy w stronę widza – coś musiało zwrócić uwagę mężczyzny. Można mniemać, że jest to celowy zabieg artystyczny sytuujący odbiorcę w roli podróżnika kolejnych sań. W oddali, jakby za mgłą czy zamiecią sypiącego śniegu, znowuż widnieje parokonka. Adam Setkowicz w znamienny dla siebie sposób ukazał zaprzęg w ruchu, w charakterystycznym dla swojej twórczości widoku od tyłu. Wspomniany już, widoczny w tle rozbielony zarys drugich sań, sprawia, że całe przedstawienie zyskało głębię. Obraz został osadzony w śnieżnobiałej scenerii wysokich zasp. Ukazany krajobraz stał się dla Adama Setkowicza polem do popisu w zakresie malarskiej wrażliwości na światło i kolor. Delikatne przejścia pomiędzy bielą, szarością i błękitem wpływają na charakter całości, który trafnie oddaje aurę mroźnego zimowego dnia. |
Cena wywoławcza: | 7500 zł |
Cena uzyskana: | 11000 zł |