XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

SETKOWICZ Adam

SETKOWICZ Adam
LOT 23
ID: 035023

SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Sanie w zamieci
Technika:olej, tektura
Wymiary:43,5 x 67,7 cm
57,5 x 81,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz"

Obraz podejmuje popularny w malarstwie Adama Setkowicza motyw sań jadących po zasypanej śniegiem drodze. W centrum kompozycji znajdują się widoczne od tyłu duże drewniane sanie zaprzężone w parę koni. Podróżnikami są w tym przypadku mężczyzna i leżący u jego boku pies. Ubrana w kożuch postać jest obrócona tyłem w kierunku jazdy i patrzy w stronę widza – coś musiało zwrócić uwagę mężczyzny. Można mniemać, że jest to celowy zabieg artystyczny sytuujący odbiorcę w roli podróżnika kolejnych sań. W oddali, jakby za mgłą czy zamiecią sypiącego śniegu, znowuż widnieje parokonka.
Adam Setkowicz w znamienny dla siebie sposób ukazał zaprzęg w ruchu, w charakterystycznym dla swojej twórczości widoku od tyłu. Wspomniany już, widoczny w tle rozbielony zarys drugich sań, sprawia, że całe przedstawienie zyskało głębię. Obraz został osadzony w śnieżnobiałej scenerii wysokich zasp. Ukazany krajobraz stał się dla Adama Setkowicza polem do popisu w zakresie malarskiej wrażliwości na światło i kolor. Delikatne przejścia pomiędzy bielą, szarością i błękitem wpływają na charakter całości, który trafnie oddaje aurę mroźnego zimowego dnia.
Cena wywoławcza:7500 zł
Cena uzyskana:11000 zł