XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

MATEJKO Jan

MATEJKO Jan
LOT 9
ID: 035009

MATEJKO Jan BIOGRAFIA

Tytuł:Portret mężczyzny
Technika:ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:14,1 x 10,3 cm (w świetle passe-partout)
33,5 x 27,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JM."
Na odwrocie opinia profesora Feliksa Kopery z 1945 roku określająca datowanie rysunku na ok. 1861 rok.

Jan Matejko w swojej twórczości artystycznej przykładał wielką wagę do szkicowych studiów. Malarz przez całe życie tworzył zbiór przedstawień postaci, miejsc i atrybutów, które składały się na tzw. "Skarbczyk", stanowiący dla niego źródło inspiracji i pomoc przy tworzeniu kompozycji olejnych.
Prezentowana praca jest ołówkowym studium głowy postaci. W tym portretowym ujęciu Jan Matejko przedstawił dojrzałego mężczyznę o wydatnym czole, krzaczastych brwiach, długich gęstych wąsach i sięgających ramion włosach. Głęboko osadzone oczy, zmarszczone brwi i mocno wysunięty do przodu podbródek sprawiają, że postać epatuje potęgą, pewnością siebie i swoistą dostojnością. W analogiczny sposób artysta ukazywał króla Władysława Łokietka - być może oferowany rysunek stanowił szkic do wizerunku władcy.
Artysta swoje liczne studia postaci opierał najczęściej na rysunkach z pozującego modela (rzadziej z innego dzieła sztuki – jak np. w przypadku nagrobka Kazimierza Wielkiego), dzięki czemu przedstawienia jego autorstwa cechuje duża doza indywidualizmu.
Oferowany portret zawiera w sobie elementy formalne charakterystyczne dla szkicowych prac Jana Matejki: swobodną i ekspresyjną, silną linię i oszczędny, ale jakże trafny, wielokierunkowy szrafunek. Ponadto w pracy wyraźnie dostrzegalna jest niezwykła precyzja w ukazaniu fizjonomii mężczyzny.
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:45000 zł