XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

LESZCZYŃSKI Władysław

LESZCZYŃSKI Władysław
LOT 17
ID: 035017

LESZCZYŃSKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Rokowania na stepie (1892)
Technika:olej, płótno
Wymiary:60,5 x 95,5 cm
73 x 117,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "В. Лещинскiй 1892"

Obraz w przeszłości został poddany konserwacji - widoczne ślady napraw płótna, pojedyncze ubytki malatury oraz uzupełnienia warstwy malarskiej (szczególnie przy górnej i dolnej krawędzi, w partii lewego dolnego narożnika oraz w środkowej górnej części kompozycji).

Władysław Leszczyński (1852-1916) tworzył w nurcie malarstwa historyczno-rodzajowego, dbając o realizm szczegółu. W jego obrazach widoczne są wpływy sztuki pierwszej połowy XIX wieku.
Oferowany obraz przedstawia wielopostaciową scenę dyplomatycznych rozmów przeprowadzanych na pustynnym stepie. Godna uwagi jest rodzajowa wielowątkowość pracy – chociaż główny temat kompozycji rozgrywa się w jej lewej dolnej części, gdzie odczytywany jest opatrzony pieczęcią dokument, w tle widnieje grupa dosiadających konie dostojników zajęta właściwie innymi dyskusjami. Po prawej stronie pierwszego planu znajdują się dwie postacie o śniadej cerze – jedna z nich, uzbrojona w łuk, przygląda się rokowaniom z wysokości wierzchu wielbłąda, druga natomiast siedzi na ziemi w towarzystwie odpoczywającego w tym momencie wielbłądziego wierzchowca. Wyróżniająca się męska postać w biało-czerwonym stroju, z wysokim buńczukiem w prawej ręce, usłyszawszy tętent kopyt odrywa natomiast wzrok od rokowań i spogląda w kierunku napływającej z oddali armii łuczników. Całość ma orientalny charakter, zachwyca różnorodnością fizjonomii ukazanych mężczyzn oraz bogactwem detalu strojów, broni, rzędów końskich i prezentowanych na dywanie jubilerskich dzieł złotnictwa.
Warto zaznaczyć, że obrazy Władysława Leszczyńskiego rzadko pojawiają się na rynku, każda więc praca jego autorstwa jest interesującym obiektem kolekcjonerskim.
Cena wywoławcza:26000 zł
Cena uzyskana:26000 zł